Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svatostánky se otevřou se setměním. V pátek se koná 12. ročník oblíbené Noci kostelů

Téměř stovka chrámů, kostelů a modliteben bude v našem kraji v pátek večer opět přístupná veřejnosti. Koná se už 12. ročník Noci kostelů. Ta dává lidem možnost netradiční návštěvy různých svatostánků s výkladem průvodců a kulturním programem.

V celé republice a tedy i v Moravskoslezském kraji se bude v pátek konat tradiční Noc kostelů. Pořadatelé lákají na pestrý program, který však přece jen bude poznamenán aktuální koronavirovou pandemií. Nákaza ovlivnila například pořadatelský tým v Karviné, kde tamní Římskokatolická farnost musela svůj program zrušit.

Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze: “Noc kostelů v letošním roce proběhne podvanácté a nutno říci, že díky pandemii, nějakým dozvuku pandemie, proběhne letos možná trochu komornější formou. Těch kostelů, které jsou zapojeny do této akce, je o něco méně. Ten program možná nebude tak pestrý a bude tišší. Přesto, že je to limitováno mnohými omezeními, tak i v tomto ročníku se radujeme ze 17 kostelů a modliteben, které jsou v Noci kostelů v naší diecézi vlastně úplně poprvé.”

Noc kostelů podporuje také Moravskoslezský kraj. Aktuální program a časový rozvrh přinášejí internetové stránky projektu.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “V jednom dni se otevře několik kostelů veřejnosti a otevřou se i prostory, kam běžný návštěvník nemá přístup. V tomto roce se otevře 88 kostelů a kraj na to přispěl částkou 150 tisíc korun.”

Páteční návštěva kostela stojí za už jen kvůli netradičnímu programu a prohlídkám míst, kam se běžný návštěvník nedostane.

Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze: “Já mám třeba radost z toho, že tady nějakým způsobem rezonují i dvě velká výročí, která si letos připomínáme. Jednak 100. výročí narození Jana Pavla II. v kostele nejsvětějšího srdce v Českém Těšíně bude výstava věnovaná tomuto velkému papeži. A druhé velké výročí - v kostele narození Panny Marie v Příboře si budou připomínat 400 let od mučednické smrti Jana Sarkandra, který jako chlapec ve městě žil a do toho kostela chodil. Takže v Příboře proběhne přednáška teologa a historika pana Karla Kavičky právě na téma Jan Sarkander.”

Kdo nestihne Noc kostelů, nemusí zoufat. Svatostánky si může prohlédnout až do listopadu v projektu Otevřené chrámy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy