Po více než 100 letech se dřevěný kostel v Řepištích na Frýdecko-Místecku dočkal potřebné rekonstrukce. Iniciátorem byla obec a místní farář.
Rostislav Kožušník (NEZÁVISLÍ), starosta obce Řepiště: “Mi jako starostovi bylo dlouhodobě líto, že v podstatě okolní kostely se opravují a na náš kostel se tak trošku zapomínalo.Dlouhodobě jsme řešili s panem farářem, že si myslíme, že ty konstrukce, které jsou přikryté šindelem, který se již několikrát natíral a měnil, tak nejsou dobrém stavu.”
Potřebných 12 milionů korun pokryly především evropské dotace, přispěly také kraj a obec.
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “My jsme na tuto repasi, opravu, taky přispěli částkou 200 tisíc korun.”
Odborníci zjistili, že ve zdech kostela jsou původní trámy z roku 1424. Jedná se tak o kostel s nejstaršími prvky v zemi.
Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze: “Kostel svatého Michaela je jedním z mnoha dřevěných kostelů, které Ostravsko-opavské diecézi máme a jak se ukázalo, je stavebně díky těm prvkům, které byly objeveny jedním z nejstarších kostelů.”
Staré trámy z doby Jana Žižky nejsou jedinou zajímavostí kostela v Řepištích.
Tomáš Nitra, vedoucí oddělení specialistů, Národní památkový ústav: “Ukázalo se, že tady jsou přinejmenším dvě vrstvy pohřbívání a že ještě předtím, než tady byl postaven kostel, tady byl hřbitov, protože hroby, které tady byly nalezeny, tak procházely pod základy vlastně toho kostela a byly tady tedy dříve.”
Pro veřejnost by měl být kostel otevřen v červenci.