Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Nahlásit chybu


K tématu

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

15. srpna 2023 13:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Ve Frýdku-Místku se postupně opravují velké i drobné památky

23. října 2023 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Boží muka, kapličky, různé sochy svatých. Ve Frýdku-Místku se postupně opravují také drobné památky. Nebo místa s nimi související. Kromě těchto oprav, které kompletně financuje město, provádějí rekonstrukce svých kostelů také jednotlivé církve. Těm město na opravy přispívá.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou
Vydáno 5. února 2024 16:21, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041390/chatrajici-kulturni-pamatka-na-namesti-ve-frydkumistku-ma-projit-opravou