Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek spustil záchovné práce na Českém domě, chystá se i architektonická soutěž

Frýdek-Místek se ihned po nabytí Českého domu pustilo do záchovných prací. Následovat bude i architektonická soutěž, která připraví historickou budovu k rekonstrukci. Uvnitř má časem vzniknout zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.


Sdílená kola od Nextbiku budou v Ostravě pokračovat. Podal nejlepší nabídku

Sdílení jízdních kol v Ostravě se už stalo běžnou součástí dopravy mnoha obyvatel. V posledních letech se o provoz stará společnost Nextbike, která nabídla městu nejlepší podmínky a bude tomu tak i v následujících dvou letech. Radní už schválili uzavření nové smlouvy.

Požár fotovoltaiky v Dolní Moravici. Hasiči zachránili majetek za miliony

Dnes 10:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer vypukl požár rodinného domu v Dolní Moravici na Bruntálsku. Plameny vyšlehly z kabeláže fotovoltaiky a rychle se rozšířily na fasádu a půdu. S požárem bojovalo pět jednotek hasičů. Škody dosáhly půl milionu korun, hasiči ale svým zásahem uchránili hodnoty za 7,5 milionu.

Adventní akce Andělé ve Dvoraně rozzáří radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Centrální ostravský obvod chystá další ročník adventní akce Andělé ve Dvoraně. Návštěvníky čekají koncerty, workshopy, výstava i povídání o českých i světových Vánocích.

Zápas podzimu ovládly obrany, Baník podlehl Slavii 0:1

Zápas podzimu nedopadl pro fotbalisty Baníku Ostrava podle jejich představ. Před vyprodaným hledištěm městského stadionu ve Vítkovicích podlehli Slavii Praha 0:1, když se do vyložených šancí vůbec nedostávali.

Další vězeň využil příležitosti a utekl z pracoviště na Karvinsku

Včera 18:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie ve čtvrtek v podvečer vyhlásila pátrání po uprchlém vězni. Ten využil příležitosti a odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště na Karvinsku. Policie ho nakonec vypátrala ještě ve čtvrtek ve večerních hodinách.

Ocenění zaměstnanců rájecké nemocnice se neslo v atmosféře vánočního koncertu

Poprvé v historii ocenilo vedení karvinské rájecké nemocnice své nejlepší zaměstnance. Připravilo nezapomenutelný večer plný poděkování nejen oceněným, ale všem, kteří svou prací přispívají k péči o zdraví a pohodu pacientů.

Porubská dílna nabídla Vánoční jarmark

Čtyři dny kreativního tvoření a řadu originálních výrobků nabídl letošní Vánoční jarmark v dílně na porubské Vozovně. Konal se už po několikáté, poprvé ale ve spolupráci Aťasu Poruba a Be Lucky.

Frýdek-Místek rozšiřuje plochy pro parkování i odstavování aut

Na Sídlišti Riviéra ve Frýdku-Místku vzniká nová plocha pro odstavování osobních aut i dodávek. Město se dohodlo se společností Slezan Holding, která vlastní areál bývalé textilky ve Frýdlantské ulici. Ten bude dočasně využit jako veřejné místo pro odstavování aut. Stejně tak se hledají způsoby rozšiřování parkovacích míst.

Na náměstí v Havířově se rozlévala polévka potřebným

Lidé v Havířově, kteří navštívili Vánoční městečko, mohli ochutnat polévku Armády spásy. O nalévání se pak postarali zástupci radnice. O teplé jídlo neprojevili zájem jen lidé bez domova.

Strážníci dohlédnou na bezpečné Vánoce v Ostravě. Lidé by ale měli být opatrní na své věci

Začal advent a s blížícími se Vánoci každý rok narůstá počet lidí v ulicích i v obchodech, což láká nejrůznější nenechavce a ti se pak aktivizují. Strážníci proto každoročně v tomto období zesilují hlídky a působí také preventivně. Na vánočních trzích mají dokonce informační stánek.

Do zimy se ve Frýdku-Místku vysadily stovky stromů a keřů

Do zimních dní přibývá ve Frýdku-Místku v rámci nové výsadby přes 700 dřevin. K nejvýznamnějším projektům patří obnova jabloňové aleje ve Skalici či výsadba v ulicích po celém městě. Radnice investuje do zeleně téměř 2 miliony korun.

Koalice ve Frýdku-Místku získá většinu. Vedení města posílí 4 zastupitelé zvolení za ANO

Město Frýdek-Místek povede opět většinová koalice. Utvoří ji hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a čtyři zastupitelé v minulosti zvolení za ANO. Ti vytvořili nový politický klub Sympatizanti hnutí ANO. Koalice bude mít v zastupitelstvu 22 hlasů.

Svarog gym pořádal další Bitvu o Frýdlant

Další Bitva o Frýdlant se odehrála ve velkém sále kulturního centra. V ringu se postupně představili zkušení bojovníci, ale nechyběla ani ukázka začínajících sportovců.

Frýdek-Místek podpořil Klauny z Balónkova, baví děti v nemocnici

Klauni z Balónkova pravidelně baví děti ve frýdecko-místecké nemocnici. Podobně jako Zdravotní klauny se je nově rozhodlo finančně podpořit i město. Pro nemocnici je spolupráce s klauny důležitá, protože dokáží nejen hospitalizované děti přivézt na jiné myšlenky.

Frýdek-Místek postupně zakazuje parkování dodávek na sídlištích

Frýdek-Místek dlouhodobě řeší problém zaplněných parkovišť na sídlištích. Lidé si v minulosti často stěžovali, že tam parkuje hodně dodávek. Těm se tedy postupně parkování téměř na všech sídlištích zakázalo. Město pro ně vyčlenilo bezplatné náhradní parkovací plochy.

Rozsvícení vánočních stromů ve Frýdku i v Místku přilákalo davy lidí

Frýdek-Místek letos poprvé uskutečnil rozsvícení vánočních stromů v obou částech města. Nová tradice na frýdeckém náměstí, která se nesla v komorním duchu, přilákala davy lidí. O hodinu později pak rozsvítilo strom místecké náměstí, kde je tradičně adventní program i jarmark.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou
Vydáno 5. února 2024 16:21, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041390/chatrajici-kulturni-pamatka-na-namesti-ve-frydkumistku-ma-projit-opravou