Vedení Frýdku-Místku už nechce další chátrání Českého domu. Město historickou budovu z roku 1899 koupí. Na jednání zastupitelstva o tom po bouřlivé diskuzi rozhodlo 23 zastupitelů z 41 přítomných.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že po mnohahodinové diskuzi, ve které zazněly všechny argumenty pro i proti, byly předloženy všechny podklady, které měly být předloženy. Byly zodpovězeny všechny otázky, na které se opozice ptala. Nakonec došlo k samotnému hlasování. A nastal ten okamžik, kdy zastupitelstvo města většinou hlasů schválilo nabytí Českého domu. Pro mě osobně a myslím si, že i pro vedení města a část opozice, která se připojila k tomuto návrhu, je to velmi dobrá zpráva. Protože nejenom, že získáme historicky významnou budovu, zcelíme pozemky města, ale zároveň máme jednoznačný plán, jak tu budovu využít pro středisko volného času."
Město chce budovu zrekonstruovat a nabídnout ji pro aktivity s dětmi Středisku volného času Klíč, které se aktivně stará o zhruba 2 tisíce dětí. Veřejnými akcemi má pak dosah až na 10 tisíc.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nyní ve spolupráci s vedením střediska volného času začneme pracovat na tom konkrétním využití, zadáme studii a budeme směřovat k tomu, aby Český dům byl zachráněn a stal se znovu symbolem a klenotem města."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Klub KDU-ČSL a koalice SPOLU dlouhodobě podporuje nákup Českého domu, i na minulém zastupitelstvu, i když jsme byli opoziční stranou, tak jsme tento návrh také podpořili. Co mě mrzí, tak je to, že ani jeden hlas z řady ANO a ČSSD pro tento nákup nebyl na zastupitelstvu dnes."
Bod koupi Českého domu byl na programu čtyři hodiny. Do času se ale promítlo i několik přestávek, které si vybrala opozice.
Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "My jsme v žádném případě nechtěli zabránit, aby město nabylo dům pro děti, rodiny s dětmi, či pro jakékoli další veřejné účely, které tomu městu svědčí. Ale tady absolutně není pochopeno, že ta procedura má nějaké náležitosti. Ta procedura musí být vykonána a provedena tak, aby bylo zcela jasné, že se nemrhá veřejnými prostředky."
Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Klub Přátelé FM na jednání zastupitelstva nepodpořil nákup Českého domu. Podle nás kolem toho panuje spousta nejasností. Nedostali jsme podklady, které jsme chtěli. Ať to byla kupní smlouva, či nějaký ekonomický výhled."
Město si nechalo zpracovat odborný odhad, který ocenil dům na 18,3 milionu korun. A po dohodě s vlastníkem ho následně koupí za téměř 20 milionů. Podle předběžných odhadů bude ale třeba minimálně dalších 80 milionů na rekonstrukci.
Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Máme také obavu z čeho vlastně bude ta rekonstrukce financována. Aby opravdu se nepotvrdilo to, co jsme zaslechli, že by například měla být zvýšena daň z nemovitosti a podobné akce by se financovaly tady z tohoto navýšení, které by zatížilo naše občany."
Opozice ve věci zvažuje i případné právní kroky.
Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "Jak jsem řekl na zastupitelstvu, já jsem všechny zastupitele poučil. Od okamžiku, kdy jsem je poučil, co je to péče řádného hospodáře, nikdo nemůže tvrdit, že se to ode mě nedozvěděl. A já, i kdybych je měl podávat sám za svou osobu, tak ty právní návrhy podám."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já se asi nechci vyjadřovat k některým výrokům opozice. Materiály byly předloženy zcela v souladu se zákonem. Znalecké posudky byly použity i ty, které vypracoval například kolega Hořínek, ještě v době, kdy měl na starost správu obecního majetku. Byl vypracován dodatečný odborný odhad. A myslím, že zastupitelé měli dostatečné množství informací. A ten veřejný zájem, v rámci kterého se dnes rozhodovalo, byl zcela zřejmý."
Původně Německý dům sloužil jako nové středisko místeckých Němců. Po 2. světové válce byl přejmenován na Český dům. V současné době je areál už roky silně zanedbaný a zdevastovaný.