Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek usiluje o přímý nákup Českého domu za téměř 20 milionů korun

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále usiluje o koupi Českého domu. S vlastníkem se podařilo vyjednat nižní cenu a město už přišlo s plánem, jak budovu využít. Chce tam vybudovat zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."

Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."
Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."

Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."

O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Děti soutěžily O šachového krále a královnu Frýdku-Místku

17. července 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Akce Prázdniny ve městě baví děti ve Frýdku-Místku v různých sportech a kreativní činnosti. Dokonce se mohly zúčastnit i turnaje O šachového krále a královnu. A zájem byl opravdu velký. Desítky chlapců a dívek mezi sebou poměřili schopnosti ve dvou věkových kategoriích.

Legorobotika děti ve Frýdku-Místku baví. SVČ má na všech akcích plno

31. srpna 2023 12:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Legorobotika děti velmi baví. Dokazují to pravidelně plné kroužky i akce z programu Prázdniny ve městě, které na léto připravilo Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Děti se naučí roboty skládat, a dokonce i jednoduše programovat, aby je mohly následně rozhýbat.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Frýdek-Místek usiluje o přímý nákup Českého domu za téměř 20 milionů korun
Vydáno 6. června 2024 13:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek stále usiluje o koupi Českého domu. S vlastníkem se podařilo vyjednat nižní cenu a město už přišlo s plánem, jak budovu využít. Chce tam vybudovat zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."

Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."
Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."

Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."

O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043426/frydekmistek-usiluje-o-primy-nakup-ceskeho-domu-za-temer-20-milionu-korun