Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."
Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."
Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."
Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."
O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.