Příprava základů a následně stavba repliky dřevěného kostela a vybavení jeho interiéru. Tak bude v nejbližší době probíhat obnova historického kostela v třinecké místní části Guty. Při úterním slavnostním zahájení zástupci církve připomněli, že mladým žhářům už odpustili a poděkovali všem lidem, kteří přispěli na stavbu nového kostela. Obnova kostela je po celou dobu konzultována s památkáři.
Mons. Martin David, pomocný biskup a generální vikář: “Při obnově kostela byla samozřejmě spolupráce s památkáři a Národním památkovým ústavem velice nutná, protože kostel byl a zůstane kulturní památkou. Shodli jsme se na tom, že budeme budovat věrnou repliku podle stavební dokumentace, která byla zpracována někdy v 50. letech minulého století. Té věrné replice kostela musí nějakým způsobem odpovídat i interiér, který už nebude ten historický, ale bude to jakási kombinace historických a moderních prvků.”
Základy by měly být připravené v průběhu několika týdnů. Pak přijde na řadu montáž kostela.
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Ono to půjde celkem rychle kupředu. Chvilku potrvá šindelová krytina, to je náročnější. Jinak to bude v řádu měsíců."
Obnova kostela Božího Těla si vyžádá zhruba 27 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, první mše by se měla v obnoveném kostele v Gutech konat příští rok v květnu.
Hrubá stavba byla nejdříve postavena v Hošťálkové na Valašsku. Nyní bude rozebírána a převážena do Gutů, kde bude opět sestavena.
Nový kostel sice už mohl stát a sloužit věřícím i turistům, ale vše se zadrhlo u hasičů. Ti požadovali, aby požární signalizace vedla přímo k nim. Pro Biskupství ostravsko-opavské by to však znamenalo 10x vyšší měsíční náklady, než u soukromé bezpečnostní agentury.
Věra Palkovská, primátorka Třince: “Díky vstřícnému postupu města Třince, Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru se nám podařilo najít řešení a tím zajistit souhlasné závazné stanovisko hasičů. Pak už nic nebránilo, aby třinecký stavební úřad vydal stavebního povolení. A já mám velkou radost, že až bude nový kostelík stát, tak do něj najdou cestu nejenom věřící, ale i turisté. Kostel z roku 1563 je pro naše město rodinným stříbrem. Jde o nejstarší památku. Ve veřejné sbírce na jeho obnovu se podařilo vybrat zhruba 3,8 milionu korun."
Po dokončení bude ve věrnější podobě. než v době vyhoření. Pokud se vše podaří, vysvěcení a první bohoslužba by se v obnoveném kostele mohly konat v příštím roce.