Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči už dvakrát zamítli návrh zabezpečení nového kostela v Gutech. Biskupství teď žádá znovu

Na starém hřbitově v třinecké části Guty by už mohla stát replika vypáleného dřevěného kostela. Brání tomu však spor mezi hasiči a biskupstvím (investorem), který se týká požárního zabezpečení.

Musí být požární signalizace nového dřevěného kostela v třinecké místní části Guty napojena přímo na hasiče, nebo stačí na bezpečnostní agenturu? Tuto otázku už delší dobu řeší Biskupství ostravsko-opavské, které je investorem stavby repliky kostela, který v srpnu 2017 podpálili mladí žháři. 

Hasiči už 2x zamítli žádost o schválení požárně-bezpečnostního řešení, a to právě proto, že signalizace by nebyla napojena přímo na jejich dispečink. Argumentují tím, že hlášení přes bezpečnostní agenturu může způsobit časovou prodlevu a tím i příjezd hasičů k případnému požáru. 

“Jsme si jisti tím, že ta technika dneska je velice kvalitní. Ten kostel zvenčí bude zabezpečen detekčním certifikovaným kabelem. Bude tam dostatečný počet čidel, která jsou dostatečně výkonná. Myslím si, že ta elektronika je naprosto v pořádku a nebojíme se ani přenosu na pult agentury, že i toto bude provedeno technikou certifikovanou generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru. Samozřejmě dále tento systém bude doplněn kamerovým systémem pro ověření situace. Agentura pak samozřejmě okamžitě vyšle hasiče k výjezdu,” vysvětlil vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského Václav Kotásek.

Podle Biskupství by zabezpečení přes hasiče přišlo měsíčně na téměř 7,5 tisíce korun, zatímco stejně spolehlivé a nepřetržité zabezpečení přes agenturu stojí jen 700 korun. Proto i třetí žádost, jejíž schválení je nutné pro vydání stavebního povolení, opět počítá se zabezpečením přes soukromou agenturu. 

“Biskupství nereflektuje český právní řád, podle  něhož nelze takové stavby ochránit komerčně, ale pouze pomocí státních organizací, nebo zřízením 24hodinové hlídací služby,” reagoval mluvčí HZS MSK Petr Kůdela

“Jsme si vědomi toho, že je potřeba hlavně ty dřevěné stavby vybavit protipožární elektronikou, takže v letošním roce už proběhlo dovybavení čtyř kostelů elektronikou. Ještě letos, případně počátkem příštího roku, máme nachystané další tři kostely, které se dovybaví a v příštím roce bychom to chtěli dokončit. Takže my postupně všechny dřevěné kostely vybavujeme elektrickým protipožárním systémem. Samozřejmě, tak jak jsem řekl, bohužel díky těm finančním nákladům nebudou tedy napojeny na hasičský záchranný sbor, ale budou napojeny jinam,” dodal Kotásek.

Obnova kostela Božího Těla v Gutech si vyžádá zhruba 27 milionů korun. Spor s hasiči obnovu oddaluje a prodražuje. Replika je přitom už téměř hotova. Stavbaři už ji zkušebně montují v Hošťálkové na Vsetínsku. Po vydání stavebního povolení pak kostel postaví přímo v Gutech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy