Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na mši u vyhořelého kostela v Gutech přišly stovky lidí

Na místě vyhořelého kostela v Gutech se v neděli sešly stovky lidí. Konala se tam totiž mše svatá, kterou sloužil místní farář Kazimierz Plachta pod širým nebem. Vzácný dřevěný kostel ze šestnáctého století lehl minulý týden ve středu popelem. Počítá se ale s jeho obnovou.

Neděle před jedenáctou hodinou dopoledne. Na místo vyhořelého kostela v Gutech se scházejí stovky lidí, kteří tady přišli na první mši po středečním požáru.

“Já jsem tady od děcka chodil furt. Pro mě to tady bylo to nejkrásnější, co můžete zažít,” říká jeden z účastníků mše.

“Každou neděli jsme tady chodili, jestli bude nový kostel, to nezáleží na nás, ale přišli jsme normálně na mši svatou,” říká další z místních obyvatel.

“My jsme přijeli z Petrovic. Před dvěma roky jsem tady byla, viděla jsem interiér v prostředku a teď jenom hromady spáleného dřeva,” říká další účastnice mše.

V jedenáct hodin začal sloužit mši místní farář Kazimierz Plachta, který účastníky vyzval k odpuštění případným viníkům. Požár přežil kříž se sochou Ježíše Krista, podle faráře je to dobré znamení. Teď se jedná o tom, jak historický kostel znovu obnovit.

“Obnova památkové stavby. To je ten správný pojem. I šéf památkářů z Ostravy přislíbil, že tím směrem budeme postupovat. Aby byly možné i dotace z ministerstva kultury,” říká farář Kazimierz Plachta.

Nejdříve ale bude nutné odklidit dřevěné trosky. Kraj už na jejich odstranění věnoval dvě stě tisíc korun. Kromě ministerstva by mělo kostel pomoci obnovit také město Třinec a veřejná sbírka. Ze zapálení kostela jsou podezřelí tři mladíci, z nichž dva jsou teď ve vazbě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy