Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie zadržela dva žháře, kteří zřejmě zapálili kostel v Třinci

Zadržení dvou lidí české národnosti potvrdil krajský ředitel PČR Tomáš Kužel. Policie je podezřívá ze zapálení dřevěného kostela ve třineckých Gutech. Jsou podezřelí ze žhářství, navíc kvalifikace činu se možná rozšíří i na obecné ohrožení.

K obnově kostelíku se chce připojit i Město Český Těšín. „Dnes jsme jednali s biskupstvím o tom, jakou formou by město nebo občané mohli podpořit nápad obnovy této kulturní památky. Naši občané jsou zkázou velice rozesmutněni. Ne všichni však chodí do kostela a proto by přivítali informace o společné veřejné sbírce či akcích na podporu této záslužné myšlenky,“ uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček. K informaci, že Policie ČR podezírá dva lidi ze žhářského útoku, doplnil: „Pokud se ukáže, že to byl cíleně založený požár, pak je to o to smutnější, že někdo dovede tak pohrdat kulturním dědictvím náš všech, cíleně zničit nejstarší dřevěný kostel na Těšínském Slezsku, ke kterému měli všichni, nezávisle na tom, zda byli katolíky nebo ne, silné citové pouto.“

„Prověřujeme situaci přímo na místě,“ říká ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. „Rozsah škod je obrovský, kostel je prakticky zničen. K dispozici máme kvalitní zaměření objektu a další dokumentaci, díky níž je možné zvažovat případnou obnovu stavby metodou vědecké rekonstrukce, obdobně jako tomu bylo u kostela sv. Kateřiny v Ostravě–Hrabové, který vyhořel v roce 2002,“ dodává Michal Zezula. Na seznamu kulturních památek se kostel nachází již od roku 1958. Několikrát byl se souborem ostatních dřevěných kostelů na Těšínsku navrhován na prohlášení za národní kulturní památku. Poslední rozsáhlá obnova probíhala v letech 2011 a až 2012. 

Případ nadále sledujeme

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy