Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obnova žháři vypáleného dřevěného kostela dostala konečně zelenou. Stavět se začne snad už v červnu

V Gutech na Třinecku může začít stavba nového dřevěného kostela. Ten bude replikou svého předchůdce, který v srpnu 2017 vypálili mladí žháři. Hrubá stavba už stojí v Hošťálkové na Valašsku, odkud bude po rozebrání ještě letos převezena do Gutů.

Od ničivého požáru uplynou letos v létě tři roky. Nový kostel sice už mohl stát a sloužit věřícím i turistům, ale vše se zadrhlo u hasičů. Ti požadovali, aby požární signalizace vedla přímo k nim. Pro Biskupství ostravsko-opavské by to však znamenalo 10x vyšší měsíční náklady, než u soukromé bezpečnostní agentury.  

“Díky vstřícnému postupu města Třince, Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru se nám podařilo najít řešení a tím zajistit souhlasné závazné stanovisko hasičů. Pak už nic nebránilo, aby třinecký stavební úřad vydal stavebního povolení. A já mám velkou radost, že až bude nový kostelík stát, tak do něj najdou cestu nejenom věřící, ale i turisté,” řekla primátorka Třince Věra Palkovská (OSOBNOSTI PRO TŘINEC).

Příprava stavby na místě požářiště už začala. 

“Nejdříve se budou budovat základy z lomového kamene. To minimálně v průběhu května. Následně v červnu, červenci a srpnu bude probíhat výstavba vlastního kostela, to znamená demontáž v Hošťálkové, převoz těch prvků na místo a montáž nové stavby v Gutech na místě samém. Oproti hrubé stavbě v Hošťálkové bude u konečné stavby více detailů. Jde o vnitřní ochoz, šindelová krytina,” uvedl vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského. Václav Kotásek. 

Obnova kostela Božího Těla v Gutech si vyžádá zhruba 27 milionů korun. 

“Kostel z roku 1563 je pro naše město rodinným stříbrem. Jde o nejstarší památku. Ve veřejné sbírce na jeho obnovu se podařilo vybrat zhruba 3,8 milionu korun,” dodala třinecká primátorka Věra Palkovská. 

Po dokončení bude ve věrnější podobě. než v době vyhoření. Pokud se vše podaří, vysvěcení a první bohoslužba by se v obnoveném kostele mohly konat v příštím roce.
Bocian / vernisáž výstavy v Muzeu Bílovec

09.07. 17:00
Celý MS kraj, Muzeum Bílovec

Herní odpoledne v Bílovci

16.07. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

EXPEDIČNÍ KAMERA: festival outdoorových filmů v Bílovci

24.07. 21:00
Celý MS kraj, Letní kino v areálu zámku Bílovec

Ing. et Bc. Lenka Štichauerová - Týnec Klusáčkova

od 300 Kč/hod.

Detail

Staves.eu, s.r.o. - Přízova

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

JTA - Holding, spol. s r.o.

od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků