Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

I když už uplynul rok od chvíle, kdy tři mladíci vypálili vzácný dřevěný kostel v Třinci Gutech, stále nad tím kroutíme hlavou. Církev jim sice odpustila, ale soud zdaleka ne a pachatelé dostali tvrdé tresty. V noci na středu se na místě, kde kostel stál bude stát i jeho replika, uskutečnila bohoslužba.

Když začneme od konce, tak v červnu vynesl senát krajského soudu v Ostravě tresty nad třemi mladíky, kteří kostel v Gutech zapálili. Nejtvrdší trest - 9 let, dostal mladík, který vše vymyslel. 8 let dostal řidič a 3,5 roku mladistvý, který oheň zapálil. Všichni se ale odvolali. Vysokými tresty byl zaskočen dokonce i žalobce.

“Domnívám se, že jde o osoby blízké věku mladistvých a nějaké drakonické nepodmíněné tresty nejsou na místě,” vysvětlil svůj pohled Josef Šuhaj.

Církev, které kostel patří mladíkům odpustila. Tresty by jim prý neměly zničit životy.

“My nejsme soud. My podle své víry odpouštíme a tím, kdo hledá spravedlnost je soud. Věřím, že soud nikomu neukřivdí. Důležité je, aby ti mladí měli budoucnost,” uvedl farář kostela v Gutech Kazimierz Plachta.

O škodu, kterou mladíci způsobili, prý nejde. Materiální věci se podle faráře dají nahradit. Což potvrzuje i rychlost, se kterou se pracuje na replice. Výstavba měla začít už na podzim, ale kvůli památkářům se trochu zpozdí. Ti totiž chtějí repliku prohlásit za kulturní památku, což vyžaduje větší pečlivost.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků