Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

I když už uplynul rok od chvíle, kdy tři mladíci vypálili vzácný dřevěný kostel v Třinci Gutech, stále nad tím kroutíme hlavou. Církev jim sice odpustila, ale soud zdaleka ne a pachatelé dostali tvrdé tresty. V noci na středu se na místě, kde kostel stál bude stát i jeho replika, uskutečnila bohoslužba.

Když začneme od konce, tak v červnu vynesl senát krajského soudu v Ostravě tresty nad třemi mladíky, kteří kostel v Gutech zapálili. Nejtvrdší trest - 9 let, dostal mladík, který vše vymyslel. 8 let dostal řidič a 3,5 roku mladistvý, který oheň zapálil. Všichni se ale odvolali. Vysokými tresty byl zaskočen dokonce i žalobce.

“Domnívám se, že jde o osoby blízké věku mladistvých a nějaké drakonické nepodmíněné tresty nejsou na místě,” vysvětlil svůj pohled Josef Šuhaj.

Církev, které kostel patří mladíkům odpustila. Tresty by jim prý neměly zničit životy.

“My nejsme soud. My podle své víry odpouštíme a tím, kdo hledá spravedlnost je soud. Věřím, že soud nikomu neukřivdí. Důležité je, aby ti mladí měli budoucnost,” uvedl farář kostela v Gutech Kazimierz Plachta.

O škodu, kterou mladíci způsobili, prý nejde. Materiální věci se podle faráře dají nahradit. Což potvrzuje i rychlost, se kterou se pracuje na replice. Výstavba měla začít už na podzim, ale kvůli památkářům se trochu zpozdí. Ti totiž chtějí repliku prohlásit za kulturní památku, což vyžaduje větší pečlivost.
Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Dnes
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

DRUŽINA, spol. s r.o. - Sladovna Tábor

od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

EVC Group s.r.o.

od 16 800 do 21 300 Kč/měsíc

Detail

KOVOLINE, s.r.o. - Hulín

od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků