Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

I když už uplynul rok od chvíle, kdy tři mladíci vypálili vzácný dřevěný kostel v Třinci Gutech, stále nad tím kroutíme hlavou. Církev jim sice odpustila, ale soud zdaleka ne a pachatelé dostali tvrdé tresty. V noci na středu se na místě, kde kostel stál bude stát i jeho replika, uskutečnila bohoslužba.

Když začneme od konce, tak v červnu vynesl senát krajského soudu v Ostravě tresty nad třemi mladíky, kteří kostel v Gutech zapálili. Nejtvrdší trest - 9 let, dostal mladík, který vše vymyslel. 8 let dostal řidič a 3,5 roku mladistvý, který oheň zapálil. Všichni se ale odvolali. Vysokými tresty byl zaskočen dokonce i žalobce.

“Domnívám se, že jde o osoby blízké věku mladistvých a nějaké drakonické nepodmíněné tresty nejsou na místě,” vysvětlil svůj pohled Josef Šuhaj.

Církev, které kostel patří mladíkům odpustila. Tresty by jim prý neměly zničit životy.

“My nejsme soud. My podle své víry odpouštíme a tím, kdo hledá spravedlnost je soud. Věřím, že soud nikomu neukřivdí. Důležité je, aby ti mladí měli budoucnost,” uvedl farář kostela v Gutech Kazimierz Plachta.

O škodu, kterou mladíci způsobili, prý nejde. Materiální věci se podle faráře dají nahradit. Což potvrzuje i rychlost, se kterou se pracuje na replice. Výstavba měla začít už na podzim, ale kvůli památkářům se trochu zpozdí. Ti totiž chtějí repliku prohlásit za kulturní památku, což vyžaduje větší pečlivost.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

RINA stav s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 14 600 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Karel Prokš - pracoviště: Hladov 1

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

LUKSUSPRACE s.r.o.MVP

od 14 600 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků