Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U středověkého opevnění na Jablunkovsku je nové návštěvnické centrum

Leží nedaleko slovenské hranice v Mostech u Jablunkova. Má 400 let a přesto nabízí novinku. Jedná se o největší středověké opevnění z celého systému takzvaných šancí rozprostřených po hraniční linii.

Nově tam bylo vybudováno moderní návštěvnické centrum. Kdysi obranné opevnění teď bude bránou do regionu.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění šance: “Šance, jako systém opevnění, kdysi bránily cizincům ve vstupu do země. Do Slezska. Nyní budou šance naopak zvát turisty ke vstupu do země.”

Turisté se v návštěvnickém centru dovědí všechny důležité informace o historii obranného systému.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění šance: “Obecně, Jablunkovské šance, jak se říká, pro celý ten systém opevnění, který kdysi čítal, historici říkají až 22 objektů na tehdejší slezsko-uherské hranici, dneska česko-slovensko-polské hranici. První zmínky právě o tom, že tady něco takového bylo, byly někdy z počátku 16. století, asi 1520, a postupně nabývaly toho strategického vojenského významu. V roce 1621 byla postavena takzvaná velká šance. Kousek od ní bylo v letošním roce otevřeno Návštěvnické centrum Opevnění šance.”

Příští rok to bude 400 let od založení opevnění. Obec připravuje bohatý program.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění šance: “Ta velká šance byla taková řídící pevnost, velitelská pevnost, která měla řídit celý ten systém těch šancí a byla postavena v roce 1621, čili příští rok to bude 400 let. Bude určitě velká sláva. Před několika lety se obec Mosty u Jablunkova, které tady ta velká šance patří jako pozemkově i jako památka, rozhodla, že to je zajímavá příležitost zatraktivnit vůbec Mosty u Jablunkova jako takové a rozhodla se to nejenom promovat, ale dát trošku do toho infrastrukturu jako atraktivitu cestovního ruchu. Proto v loňském roce vznikla tady tato budova budova.”

První návštěvníci už si centrum prohlédli a především děti byly nadšené zábavnými interaktivními prvky.

anketa: “Já jsem z Českého Těšína a třída je z Hrádku. Nejvíce se mi líbila ta děla, potom asi ty zvuky toho budíčku, útoku a ústupu. Když tady přijdete, tak se na to podívejte.”

“A pamatují si děti z výkladu, k čemu vlastně opevnění sloužilo?

anketa: “Aby to obraňovalo nějaké ty kupecké cesty. Myslím. Jsem to tak slyšel.”
Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění šance: “Budova návštěvnického centra vznikla v rámci projektu ve spolupráci s kolegy ze Slovenska s městem Čadca. Ti si vylepšili takovou druhou zajímavou atraktivitu, která je zhruba asi dva kilometry odsud, takzvané megoňky a obec Mosty u Jablunkova postavila budovu návštěvnického centra. Postupně jsme vybudovali v té budově nebo zařídili v té budově interaktivní expozici, která má za úkol nenásilnou zajímavou formou přiblížit všem, především mladým a rodičům s dětmi, ale své si najdou i starší lidé, jak vlastně ty šance vznikaly a jak potom fungoval ten život v pevnosti, co se tam používalo a tak dále.”

Zpočátku bude návštěvnické centrum otevřeno od pondělí do soboty od 9 do 16 hodin. Podle zájmu bude provozní doba upravena.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění šance: “Návštěvnické centrum, stejně jako celé opevnění velká šance, je v majetku obce Mosty u Jablunkova a organizačně ten provoz návštěvnického centra zajišťuje příspěvková organizace GOTIC. Tento týden už máme otevřené návštěvnické centrum pro veřejnost. Před chvílí tady byla škola z Hrádku na návštěvě a 5. září plánujeme slavnostní otevření návštěvnického centra, včetně opevnění. V areálu opevnění budou ukázky dobového života, jak tam žili ti vojáci. Budou tam zajímavé soutěže pro děti. U návštěvnického centra pak bude nějaký kulturní program, včetně občerstvení. Samozřejmě my nechceme zůstat jenom u to návštěvnického centra jako takového, aby se lidé přišli podívat tady dovnitř, ale plánujeme komentované prohlídky. Čili buď po dohodě nebo v předem vyvěšených termínech bude možnost v rámci skupiny si za komentáře odborného prohlédnout celé opevnění šance, včetně expozice návštěvnického centra. Samozřejmě připravujeme postupně různé ukázky toho dobového života v pevnosti.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy