Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Starostové Karvinska: Chceme vědět, proč jsou COVID data rozdílná

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná se v úterý sešli s hejtmanem MSK a zástupci krajské hygieny, aby projednali nejasnosti týkající se zveřejňování rozdílných dat pozitivně testovaných lidí. Starostům vadí nejasnosti v číslech a selhání komunikace.

Už před týdnem vydali starostové prohlášení, že chytrá karanténa nefunguje, výsledky testů se lidé dozvídají pozdě a selhává jakákoliv komunikace. Navíc jsou zveřejňována různá data pozitivně testovaných lidí. Jednání v Karviné se zúčastnil i hejtman kraje a zástupci hygieny.Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Vyříkali jsme si, v čem vznikají rozdíly v datech. Vznikají na základě jiných informací, my vykazujeme až v okamžiku, kdy s nimi máme uděláno epidemiologické vyšetření, data z ÚZIS jsou syrová, kdy dostanou hlášku, že je člověk pozitivní, ale on se vykazuje pro MSK, ale žije dlouhodobě v Praze a tam se mohl nakazit."

Vedoucí jednotlivých územních pracovišť hygieny bude mít také k dispozici spojení na jednotlivé starosty.

Jan Lipner (STAN), předseda SMOOK, starosta Horní Suché: "Odcházím s dobrým pocitem, že hygiena, co se týče paní ředitelky, je hodně vstřícná a chce nám ty informace poskytovat, snažila se vysvětlit hodně věcí, necháme si verifikovat záznam, protože se nestaneme odborníky přes epidemiologii přes noc."
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Vysvětlilo se to starostům a věřím, že ty informace budou předávat občanům, aby došlo k uklidnění situace."

Na jednání také zaznělo, že kapacita Krajské hygienické stanice bude posílena o 11 nových pracovníků.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Budou tady nové lidé, kteří budou pomáhat s trasováním a dohledávání kontaktů."

Zástupci krajské hygienické stanice v úterý také odjeli na jednání s polskými hygieniky kvůli pendlerům, podle hlavní hygieničky je problémem svážení zaměstnanců z Polska autobusy na Novojičínsko a Ostravsko, nefungování předávání výsledků testování z polské strany a rozdílná kritéria k ukončení karantény.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy