Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrah z Fakultní nemocnice Ostrava neměl duševní nemoc. Útok plánoval a trénoval i střelbu

Ctirad Vitásek, který vystřílel čekárnu ve Fakultní nemocnici Ostrava věděl dobře co dělá. Byl duševně i fyzicky zdráv, ale myslel si že má rakovinu, kterou mu lékaři tají. Kdyby se nezastřelil, asi by u soudu dostal doživotí.

Ctirad Vitásek si svůj útok ve Fakultní nemocnici Ostrava dopředu naplánoval. Prý chtěl zabít především sebe, ale nechtěl být v řadě sebevrahů, o kterých nikdo neví a tak si vybral rozšířenou sebevraždu. Sehnal si pistoli a naučil se s ní zacházet. Když v něm dozrálo rozhodnutí vyrazil. Bylo 10. prosince 2019.

David Bartoš, státní zástupce: "Trpěl strachem z toho, že je nevyléčitelně nemocný, konkrétně, že má rakovinu. Zjevně se snažil tento svůj názor potvrdit. Chodil k lékařům, lékaři ho opakovaně velmi odborně vyšetřovali. Nikdy ale nedospěli k závěru, že by byl nějak nemocný."

Pistole byla předělaná učební pomůcka a nejméně třikrát se zasekla. Vždy, když se ji snažil znovu zprovoznit, zachránilo se několik lidí útěkem. Kde ji sehnal policie nezjistila. Zastřelil s ní 7 lidí. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Bohužel se nám nepodařilo zjistit, odkud pachatel zbraň získal. Víceméně jsme ale přesvědčení, že ji získal takovou, jakou jsme ji našli na místě, kde spáchal sebevraždu. Tzn. upravenou z řezu."

Součástí plánu pravděpodobně byla i jeho sebevražda, ale zbraň se znovu zasekla a tak utekl. V průběhu honičky ji zase rozchodil a tak, když ho policisté dopadli, byl už mrtvý. 

David Bartoš, státní zástupce: "Nebyla zjištěna žádná porucha nebo choroba, která by snižovala jeho schopnost vnímat a nebo, která by omezovala jeho schopnost jednat. Já bych v tomto ohledu žádné polehčující okolnosti nespatřoval." 

Na případu v první fázi pracovalo 500 policistů a 70 strážníků. Později pak 15 kriminalistů, kteří vyslechli 100 lidí a nechali si vypracovat 9 znaleckých posudků. Kvůli smrti pachatele byl nyní případ odložen. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy