Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Roušky budou od středy povinné i venku. Nasadíme je ve městech i v autě při kontaktu s cizími lidmi

Vláda opět přidala další mimořádné opatření. Nařídila povinně nosit roušky ve městech při kontaktu s cizími lidmi, ale také například v autě, pokud pojedeme s někým, kdo není členem naší rodiny. O případném lockdownu se podle ministra zdravotnictví tento týden ještě jednat nebude.

Roušky od středy nově i venku. To je nové plošné mimořádné opatření, které přijala na svém pondělním jednání vláda.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Všech zastavěných prostorách, tím myslíme intravelány vesnic, měst a podobně jsou nyní povinné roušky v případě, že se jedná o setkání alespoň dvou osob, které nepatří do jedné rodiny a vzdálenost tam je menší než 2 metry. Co se týká prostoru, který je mimo zastavěné oblasti, tak tady roušky požadovány nadále nejsou."

A roušky budou povinné i v autě.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Pokud v automobile cestují lidé z více rodin, tak je povinnost nosit roušku. Pokud jde o jednu rodinu, tak tady tato povinnost není. Mohou nadále být bez roušek."

Vláda nově požaduje také, aby zdravotnická zařízení hlásila do hodiny ministerstvu zdravotnictví, že přijala pacienta, který je Covid-19 pozitivní nebo se u něj jakkoliv změní zdravotní stav. Sociální zařízení musejí také nově vyčlenit prostory pro Covid-19 pozitivní klienty a oddělit je tak od těch zdravých. K tomu budou muset navíc vyčlenit i speciální personál.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Všechna tato opatření vycházejí jsou nezbytná, ta poslední vychází se stávající situace, která se výrazně v posledních dnech zhoršuje. To znamená šířením právě mezi seniory, kde máme skutečně vysoký nárůst a to ohrožuje celý systém."

Další výrazné zpřísnění nařízení se tento týden neočekává.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "To základní opatření by skutečně mělo platit minimálně 14 dní, abychom viděli jestli má nějaký dopad. Ta další opatření jsou doplňková. V tuhle chvíli si nemyslím, že by ve středu nebo kdykoliv tento týden se diskutovalo o tom, že by docházelo k lockdownu, ale musíme se podívat na čísla, která tady budou."

Ministerstvo zdravotnictví také připravuje plán plošného testování.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Jednáme o tom, kdo bude tím nositelem toho úkonu, máme diskuze zejména s praktiky, ale jsou tady v diskuzi i zubaři. V té první vlně se nechystáme udělat to tak masivně jako to chystají na Slovensku, kde chtějí ve dvou vlnách okamžitě otestovat celý národ. Počítáme, že bychom začali v regionech jako je Karviná, Uherské Hradiště, některá sociální zařízení ve Středočeském kraji a v Praze."

Vláda dnes mimo jiné schválila také schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. I dotační program pro podporu cestovního ruchu. Peníze tak dostanou cestovní kanceláře i agentury.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků