Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vláda omezila volný pohyb osob! Opět se zavře většina obchodů a služeb

Vláda nekompromisně přikročila k dalším tvrdým opatřením. Zavře se většina obchodů a služeb a také se omezí volný pohyb osob. Opatření začnou platit ve čtvrtek v 6:00 a měly by trvat minimálně do 3. listopadu.

Situace je vážná a vláda proto rozhodla o dalších mimořádných opatřeních. Ve čtvrtek už neotevře většina obchodů a služeb.

Zároveň se omezuje volný pohyb osob s výjimkou cest do zaměstnání, výkonu podnikatelské činnosti, cest za rodinou a na nákupy. Cest za dobrovolnictvím nebo na sousedskou výpomoc. Povolují se cesty do zdravotnických zařízení nebo za neodkladnými úředními záležitostmi, ale například i svatby a další.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Pokud nejsme v kontaktu, tak je logické, že nepotřebujeme ani roušky, ani jiné mechanismy, protože k té nákaze nedochází. Bohužel, když se díváme na čísla, která tady jsou, tak se nepodařilo v tom uplynulém období to zabezpečit. Ty důvody jsou různé, vidíme, že poměrně velká část populace tato opatření nedodržuje a spíše dělají všechno proto, aby to bylo jinak. Mládež tomu příliš nevěří, myslí si, že je to neohrožuje. Vidíme, že některé supermarkety inzerují akce na víkend, a to samozřejmě přispívá k tomu, že kontakty se nesnižují."

Všude tam, kde je to možné, by měli úředníci pracovat z domova. Zákaz maloobchodního prodeje se nevztahuje na prodejny potravin, pohonných hmot, paliv, hygienického a drogistického zboží, lékárny, krmiv pro zvířata, brýlí, tabákových výrobků, mnoha servisů a prodejen náhradních dílů, pošty, zásilkoven, elektroniky a dalších.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Jsou to opatření, která jsou nezbytně nutná. My nemůžeme být v režimu, kdy nám denně přibývá 500 až 600 pacientů v nemocnicích a ten personál začíná být extrémně vyčerpaný. Zároveň hrozí, že přijde doba, kdy kapacity budou vyčerpány. Opatření budeme rozvolňovat, jak se dostaneme na reprodukční číslo 0,8 a zároveň tady bude nižší počet lidí, kteří se denně nakazí."
Andrej Babiš, premiér: "Ten nárůst je obrovský a bohužel ty opatření, které jsme udělali minulý týden, nezploštily tu křivku nárůstu a vypadá to, že zatím nefungují. Máme taky obrovský nárůst hospitalizovaných pacientů v nemocnici. Proto jsme se rozhodli k tomu opatření, za které se všem omlouvám, že to znepříjemní život. Omlouvám se i za to, že jsem v minulosti defacto tuhle možnost, protože jsem si neuměl představit, že se to může stát. Bohužel se to stalo a my skutečně musíme v první řadě ochránit životy všech našich občanů. Pokud by jsme neudělali ta opatření, tak by náš zdravotnický systém zkolaboval kolem 7., 8. listopadu."
Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Data, která tady máme v poslední době, tak jsou skutečně alarmující. Vidíme, že nám narůstají počty úmrtí i nově diagnostikovaných. Podíl osob v tom těžkém stavu je kolem 15 procent a to jsou data, která jsou skutečně zásadní. Nakažení přibývají také ve zdravotnických zařízeních. Máme zhruba 6600 nakažených zdravotníků a 1600 lékařů."

Vláda dělá opatření, aby zabránila tomu kolapsu, vytváří další lůžka, do České republiky přijede 28 amerických lékařů, kteří mají v nemocnicích pomáhat. Nakupuje se 2000 oxygenačních jednotek. Babiš také zdůraznil, že kolaps lůžek se netýká jen pacientů s Covidem, ale všech, o které je nutné se v nemocnici postarat.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků