Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči trénují záchranu na ledě. Rychlost může být klíčová

V posledních dnech, kdy se teplota pohybuje kolem bodu mrazu je obzvlášť nebezpečné vstupovat na led. Přes den se totiž vždy oteplí a led taje. Hasiči nyní využívají zamrzlé plochy k nácviku záchrany osob, pod kterými se led prolomil.

18. ledna spěchala záchranná služba do Ostravy -Poruby, kde se při bruslení na rybníku propadl 14 hoch. Bez pomoci se nemohl dostat ven a i jeho zachránci se propadli. Naštěstí je ale vody v rybníku jen po ramena.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: " Ve vodě zůstal uvězněn asi pět minut, než mu pomohli svědkové události. Záchranáři zjistili, že je dítě podchlazené, avšak bez známek zranění, či tonutí. Po prvotním vyšetření, zajištění tepelného komfortu a dalších opatřeních v rámci přednemocniční neodkladné péče, byl chlapec transportován do ostravské Fakultní nemocnice."

Na podobné situace se v těchto dnech připravují hasiči. Jednotlivé stanice k tomu využívají vodní plochy v okolí. Trénují i různé postupy pro různé situace.

Petr Kůdela, mluvčí ZZS MS kraje: "Mezi použitými technickými prostředky byl házecí pytlík s plovacím lanem, páteřní deska, jeden díl nastavovacího žebříku, nafukovací saně, provizorně byl vyzkoušen i polohovací pás."

Pokud se k záchraně člověka, se kterým se prolomil led dostanete jako první, nesnažte se dojít až k němu. Nejlepší je se posunovat po ledu v leže a podat mu větev, nějaké oblečení nebo třeba hokejku. Ještě před záchranou je ale nejlepší zavolat tísňovou linku. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy