Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ptáci teď potřebují naši pomoc. Zbytky od oběda, nebo svačiny je ale mohou i zabít

Ptáčci teď potřebují naši pomoc. V zimě si totiž potravu hledají jen velmi těžce. Nesvědčí jim zejména hodně sněhu a tuhé mrazy.

Sýkorky, vrabci, kosi, nebo brhlíci. Tak s těmito ptáčky se u nás setkáváme vůbec nejčastěji. Po většinu roku jsou soběstační, v zimě je pak nutné je přikrmovat, aby ji přečkali. Ne každé jídlo je ale pro ně vhodné.

Otakar Závalský, ornitolog: "Nedávat jim tam zbytky od oběda a to, co jí člověk. Třeba solené věci, to je může i zabít. Takže slunečnice, oříšky, syrový lůj, to jsou ty lojové koule, nebo smíchané se semínky. To je ideální krmení. Pro kosy nějaká jablka."

Zatímco kosi jí nejraději ze země, ostatní ptáčci upřednostňují krmítka. Optimálně byste je měli umístit na keř, kde se cítí bezpečně.

Otakar Závalský, ornitolog: “Když to krmítko dáme na volný prostor, jako třeba máme kousek dál, tak tam létají taky, ale daleko méně často, protože, když ten keř je daleko 10, 15 metrů, tak to už krahujcovi stačí, aby od toho krmítka než tam přiletí a schovají se, aby je ulovil."

Jedna z obyvatelek Ostravy: “Já jim dávám lojové kuličky. Ty věším tady na ten keř."

Letošní zima přinesla i překvapení. V Ostravě se objevili ptáci, které tady nikdo neviděl už desítky let.

Otakar Závalský, ornitolog: “Před chvilkou jsme viděli holuba hřivnáče, což je teda úplná rarita, protože holub hřivnáč je přísně tažný. Všichni jeho kolegové jsou už dávno na zimovišti od konce října."

Dříve než obvykle jsou v Ostravě k vidění i čížci lesní. Ti většinou přilétají na přelomu února a března. Letos výjimečně ve velkých počtech oživují krmítka u nás už od začátku ledna. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy