Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na hranicích jsou kvůli zpřísněným covidovým podmínkám opět policejní kontroly

V pátek (dnes) začala platit nová vládní opatření, která zpřísnila podmínky pro vstup na území České republiky. Mnoha lidí se týká povinnost vyplňovat formuláře a podstupovat PCR testy. Dodržování kontrolují policisté, kteří mají opět svá stanoviště přímo na hranicích.

Slovensko zavedlo přísné podmínky pro vstup na své území už dříve. Novinkou jsou omezení, která teď začala platit v opačném směru do České republiky.

Například na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova provádějí namátkové kontroly jak čeští, tak slovenští policisté.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: "Na vybraných hraničních přechodech je posílen výkon služby (dle článku 23 Schengenského hraničního kodexu). Policisté se zaměřují především na možné odhalování tranzitní nelegální migrace. Při kontrolách využívají také speciální techniku cizinecké policie - např. heartbeaty. A Mosty u Jablunkova jsou právě hraničním přechodem, kde kontroly probíhají."

Někteří lidé, aby nemuseli překračovat státní hranici, na situaci zareagovali tak, že si například zboží předávají přímo na přechodu.

Anketa: “V souvislosti s opatřením covidu-19 jsem domluvený s kolegou z pobočky na Slovensku s předáváním zboží výměnným způsobem na hranici, kde si zboží vyměníme. Vyměníme si balíky, které máme na výměnu a jedeme zpět do podniku.”

Nařízení platí pro lidi starší 5 let, kteří na Slovensku pobývali déle než 12 hodin. Ti musí vyplnit elektronický formulář a mít také potvrzení o aktuálním PCR testu.

Slovensko i Česká republika pro svá nařízení stanovily řadu výjimek. Proto je dobré se před cestou seznámit s jejich aktuálním zněním.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy