Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikát ve Velkých Heralticích na Opavsku: Koza Ema porodila paterčata

Opravdu výjimečnou událost zažila chovatelka koz ve Velkých Heralticích na Opavsku. Koza Ema tam porodila patero kůzlat. Jedno bohužel uhynulo, ale i tak jde doslova o unikát, který se objevuje jen výjimečně. Většinou totiž Koza domácí rodí jedno až dvě kůzlata.

Pětiletá Koza Ema už několik let překvapuje svou chovatelku. V malém rodinném chově ve Velkých Heralticích na Opavsku porodila tentokrát paterčata.

Miroslava Grellová, chovatelka: "Nejdřív měla jedno a za dlouho měla dvě a my jsme mysleli, že už je to konec a nakonec ještě byly dvě, takže jich bylo pět."

Jedno bylo ale velmi malé a slabé a tak bohužel uhynulo. I přesto jde ale o unikát. Kozy totiž coby prvorodičky přivádějí na svět většinou jedno mládě a v dalších letech už dvě, výjimečně tři. Čtyřčata se vyskytují vzácně a mláďata bývají v takovém případě velmi malá a slabá. Ema je ale hotová rekordmanka, pokaždé totiž přivedla na svět trojčata.

Ludmila Rášová, snacha chovatelky: "Já jsem byla u porodu a počítali jsme s tím, že bude mít tři, protože ona mívá každoročně. Já jsem tak nějak hádala, že budou čtyři, pak jsme si dokonce dělali legraci, že by mohlo být pět, ale opravdu jsme to nečekali, byl to pro nás šok."
Miroslava Grellová, chovatelka: "Každý se diví, protože se ozývali chovatelé, co mají více koz, že to ještě neviděli, ani neslyšeli. Takže je to asi ojedinělé. Tři kůzlata jsou už dost, ale pět je opravdu hodně. I náš veterinář, když jsem mu to řekla, tak říkal, že to ještě neslyšel."

Zbylá čtyřčata, dvě kozy a dva kozlíci, se mají už čile k světu. Chovatelka má celkem 4 dospělé kozy, zbylé tři mají v brzké době přivézt na svět také další kůzlata. Všechny totiž byly s jedním kozlem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků