Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostelní zvony a sirény sanitek. Pondělní minuta po poledni uctí oběti pandemie Covid-19

Dnes, v pondělí 22. března, se v pravé poledne rozezní kostelní zvony i sirény sanitních vozidel. Pietní minuta má podle iniciátorů pomoct uctít zemřelé a pozůstalým pomoci vyrovnat se se ztrátou blízkých.

Přesně před rokem, 22. března 2020, zemřel v Česku první člověk kvůli nemoci Covid-19. Celonárodní připomínku všech obětí pandemie iniciovali tři lidé. Výzvu podpořily také instituce a subjekty v Česku, například Český rozhlas, Katolická církev v ČR a další. K symbolické akci se připojuje i Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti po skončení pandemie. Čeká nás ještě mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat." 

Iniciátoři piety deklarují, že minuta ticha má být důstojná, nepolitická a nemá řešit, kdo za co může. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Minuta ticha za oběti pandemie bude také symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zemřelých často ani nemohlo dojít. Bude i vyjádřením vděku za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc než kdy dřív. Minutu ticha jako velké společné gesto jsme obětem, pozůstalým i sobě samotným dlužni." 

Podobné akce proběhly i v dalších zemích, podle iniciátorů například ve Spojených státech amerických, ve Švýcarsku nebo v sousedním Polsku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy