Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 12. 4. 2021

Epidemie v kraji pomalu brzdí. Stejně tak ubývá i počet pacientů v nemocnicích, to by mohlo vést k postupnému rozvolňování elektivní péče. Připravuje se spuštění očkování u lidí starších 65 let a krajská hygiena požádala policii o 2 tisíce kontrol, následně se zjistilo přes 6 desítek lidí, kteří porušovali nařízenou izolaci.

Krajská hygienická stanice požádala policii o provedení dvou tisíc kontrol v rámci dodržování nařízené karantény.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Máme tady 61 porušení, to znamená tyto se budou řešit. Jsou to 3 procenta těch, kteří měli dodržovat izolaci, tak ji nedodržovali, což je samozřejmě trestuhodné. Prosím, pokud jste v izolaci, tak nikam nechoďte, protože ta situace není taková, že bychom si mohli dovolit další zbytečné nakažené."

Po dlouhé době se pozitivita testů dostala pod 20 procent, což je signál, že dochází k útlumu. Obdobná je situace i ve zdravotnictví, kde dochází k poklesu na lůžkách jednotek intenzivní péče.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Dneska je tam asi 139 obsazených lůžek, je tam setrvalý pokles, což je zpráva dobrá. Bohužel ta situace se nemění na našich lůžkách vybavených umělou plicní ventilací. Je to dáno i tím, že máme spousty pacientů, kteří leží s následky covidové nemoci a bohužel musejí zůstat ještě nadále připojeni na umělé plicní ventilaci."

Také se mírně snižuje i počet obsazenosti standardních lůžek, to znamená, že by mohlo dojít k mírnému rozvolnění elektivní péče.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Předpokládáme, že dva až tři týdny budeme v tomto režimu opatrného rozvolňování a popouštění elektivní péče a uvidíme, jak se situace bude dál rozvíjet."

Co se týče vakcinace, tak tam jsou čísla mnohem optimističtější. Je to dáno i tím, že v dubnu se očekává každý týden přes 30 tisíc dávek Pfizer BioNTech. Ta je vždy okamžitě rozvážena a do pěti dní okamžitě využita.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Zbývá necelé čtyři stovky lidí, které by měly být proočkováni z kategorie 80+. Asi 2080 z kategorie 70+, dneska se otevřela registrace pro chronické pacienty, to bude asi 10 tisíc lidí v našem kraji a od 14. 4. už se otevírá registrace pro lidi starší 65 let. Těch máme v našem kraji asi 78 tisíc lidí v kategorii 65 až 69 let."

Predikce hovoří o tom, že pokud přijdou vakcíny, tak by v polovině srpna mohlo být v kraji proočkováno asi 800 tisíc lidí.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Zaváří se 1800 dávek Astry Zenecy k našim praktickým lékařům a bude se také rozvážet vakcína Johnson & Johnson, asi něco přes 1000 dávek. Tato distribuce nepůjde přes Moravskoslezský kraj, ale napřímo. Rozdělení bude na koordinátorech praktických lékařů."

V minulém týdnu už se dostala očkovací centra na 8000 podaných dávek za den. Kapacita je společně s možnostmi praktických lékařů až 11 tisíc lidí denně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy