Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči dostali od Moravskoslezského kraje novou techniku za 120 milionů korun

Celý MS kraj |

Dýchací přístroje, elektrocentrály, lokátory do auta, ale i cisternové stříkačky nebo například automobil na záchranu zvířat. To jsou dary, které věnoval Moravskoslezský kraj svým hasičům. Jejich hodnota přesáhla 120 milionů korun.

Profesionální i dobrovolné hasiče podporuje Moravskoslezský kraj dlouhodobě. Jsou nepostradatelní pro zajištění bezpečnosti lidí i majetku.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Dění během pandemie nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a později i vakcín bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. Profesionální nebo dobrovolní hasiči také dezinfikovali celé domovy nebo pomáhali se zajištěním testování. A samozřejmě nadále plnili své běžné pracovní povinnosti, jako jsou zásahy při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci. Proto hasičům Moravskoslezský kraj věnuje techniku potřebnou pro jejich činnost."

Letos už kraj hasičům věnoval vybavení za více než 25 milionů korun. Šlo o vyprošťovací vaky, dekontaminační sprchu nebo třeba IT vybavení. Dalších 12 milionů kraj letos na jaře přispěl i na rekonstrukce hasičských zbrojnic.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na červnovém jednání schválili krajští zastupitelé darování dalšího majetku, tentokrát v celkové hodnotě přes 120 milionů korun. Jedná se o 33 cisternových automobilových stříkaček a techniku na chemický monitoring, které měl moravskoslezský Hasičský záchranný sbor pět let ve výpůjčce. Toto vybavení bylo pořízeno z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a nyní jej po uplynutí doby udržitelnosti kraj hasičům daruje."
Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Hasičům Moravskoslezský kraj pořídil také 3 nafukovací stany s bezdušovou konstrukcí, automobil pro zásahy na záchranu zvířat a další vybavení potřebné pro bezpečný rozvoz vakcín. To vše za více než tři a půl milionu korun."

Novou techniku obdrželo pro dobrovolné hasiče také 59 obcí. Dobrovolní hasiči dostanou do užívání 50 sestav vzduchových izolačních dýchacích přístrojů, 44 přenosných elektrocentrál, dvě přenosná měřící zařízení a zásobu ochranných osobních pracovních prostředků. Tyto dary mají hodnotu přes 3 miliony korun.

Stanislav Kotrc, starosta Krajského sdružení hasičů MSK: "Jsem velmi vděčný, že Moravskoslezský kraj pořídil a daruje jednotkám dobrovolných hasičů obcí technické prostředky, které budou sloužit k tomu, abychom spolu s profesionálními hasiči zajistili na vysoké úrovni zásahy nejen k uchránění životů, zdraví a majetku našich spoluobčanů, ale také k ochraně životů zasahujících dobrovolných hasičů. Dobrovolní hasiči jsou zejména v obcích často první, kteří v nouzi lidem pomohou. Díky kvalitnímu dovybavení pak mohou mnohem efektivněji zasahovat při mimořádných příležitostech. Jsem rád, že se plní úsloví: Kdo chrání, měl by být adekvátně chráněn."

Další vybavení dostanou hasiči v Moravskoslezském kraji ještě ve druhé polovině tohoto roku, krajský Hasičský záchranný sbor obdrží širokospektrální ochranné filtry nebo třeba protichemické obleky. S podporou budou moci počítat i dobrovolní hasiči, získají například příspěvek na cisternové stříkačky i na rekonstrukce hasičských zbrojnic.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Hasiči Moravskoslezského kraje, profesionální i dobrovolní, si nesmírně cení podpory, jež se jim dostává ze strany kraje. Na druhou stranu v průběhu pandemie Covid-19 prokázali široké veřejnosti, nakolik jsou schopní reagovat na nové výzvy a pomoci občanům v nejširší škále činností a samozřejmě nás nesmírně těší, že jsme i s dalšími složkami IZS v MSK obstáli na výbornou."
Nahlásit chybu


K tématu

Požár a velký počet zraněných v Nemocnici ve Frýdku-Místku byl námětem cvičení IZS

28. dubna 2025 12:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Nemocnici ve Frýdku-Místku proběhlo rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem byl požár v budově nemocnice s nutností evakuace a záchrany pacientů. Cvičení prověřilo připravenost zdravotníků, hasičů, policie i městských strážníků.

7 zraněných po nočním požáru bytu v Ostravě. Hasiči zachraňovali lidi ze střechy

24. dubna 2025 12:33 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

13 evakuovaných a 7 zraněných, včetně dítěte. V centru Ostravy hořel v noci byt plný lidí. Některé dokonce požár uvěznil a hasiči a policisté je zachraňovali z chodby, přes okno i ze střechy. Škoda je 600 tisíc korun. Hasiči včasným zásahem uchránili majetek za miliony.

Po střetu tří aut na dálnici D48 byl vážně zraněn muž zajišťující dopravní značení

29. dubna 2025 14:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U Příboru se na dálnici D48 srazila dvě projíždějící auta. Náraz doslova rozmetal auto s cedulí o zúžení a snížení rychlosti. Jeden z pracovníků byl při nehodě zraněn a do nemocnice ho přepravil vrtulník. Policie hledá svědky.


Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Dnes 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Dnes 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Dnes 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Dnes 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

Včera 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Senior si při řezání dřeva amputoval ruku, byl vrtulníkem transportován do nemocnice

Dnes 15:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

81letý muž z Trojanovic utrpěl v pondělí dopoledne vážný úraz. Při řezání dřeva na cirkulárce si nešťastnou náhodou amputoval ruku. Na místo okamžitě vyrazil vrtulník i pozemní záchranáři. Zraněného muže v kritickém stavu přepravili do ostravské fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár skládky v Novém Bohumíně, na místě je i těžká technika

Včera 9:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Bohumíně – Novém Bohumíně aktuálně zasahují hasiči u požáru skládky. Na místě jsou profesionální jednotky HZS MSK ze stanic Orlová a Bohumín i dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. K zásahu byla vyslána také těžká technika ze záchranného útvaru v Hlučíně, událost je podle hasičů bez zranění a bez škody.

Po letech sporů začíná oprava zvlněného úseku D1 před Ostravou, řidiče čekají omezení

17. dubna 2026 15:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ředitelství silnic a dálnic v těchto dnech zahajuje stavební opravu dlouhodobě kritizovaného úseku dálnice D1 před Ostravou, kde se řidiči potýkali s nerovnostmi. Podle ŘSD jde o nápravu následků nekvalitně postavené původní D47 a práce mají začít už o tomto víkendu rozmisťováním dopravních omezení. Opravy se dotknou zhruba šesti kilometrů a potrvají pravděpodobně do pozdního jara příštího roku.

Hosté ve studiu: Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

17. dubna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Dráha letiště L. Janáčka má být hotová do sezóny 2028, celá rekonstrukce bude stát 4 miliardy Kč

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli se staví nová okružní křižovatka

17. dubna 2026 14:14 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky. Kruhový objezd se staví hlavně kvůli bezpečnosti. Za posledních pět let se tady stalo 24 dopravních nehod, z toho jedna smrtelná.

Řidič Transitu nedal přednost 72letému cyklistovi, záchranáři ho museli resuscitovat

17. dubna 2026 11:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dodávka srazila seniora na kole ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Cyklistu začali oživovat svědci, v resuscitaci pak pokračovali záchranáři. Pacienta v kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice. Policisté nyní hledají svědky nehody.

Hasiči dostali od Moravskoslezského kraje novou techniku za 120 milionů korun
Vydáno 21. června 2021 20:07, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Dýchací přístroje, elektrocentrály, lokátory do auta, ale i cisternové stříkačky nebo například automobil na záchranu zvířat. To jsou dary, které věnoval Moravskoslezský kraj svým hasičům. Jejich hodnota přesáhla 120 milionů korun.

FOTO: Moravskoslezský kraj

Profesionální i dobrovolné hasiče podporuje Moravskoslezský kraj dlouhodobě. Jsou nepostradatelní pro zajištění bezpečnosti lidí i majetku.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Dění během pandemie nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a později i vakcín bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. Profesionální nebo dobrovolní hasiči také dezinfikovali celé domovy nebo pomáhali se zajištěním testování. A samozřejmě nadále plnili své běžné pracovní povinnosti, jako jsou zásahy při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci. Proto hasičům Moravskoslezský kraj věnuje techniku potřebnou pro jejich činnost."

Letos už kraj hasičům věnoval vybavení za více než 25 milionů korun. Šlo o vyprošťovací vaky, dekontaminační sprchu nebo třeba IT vybavení. Dalších 12 milionů kraj letos na jaře přispěl i na rekonstrukce hasičských zbrojnic.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na červnovém jednání schválili krajští zastupitelé darování dalšího majetku, tentokrát v celkové hodnotě přes 120 milionů korun. Jedná se o 33 cisternových automobilových stříkaček a techniku na chemický monitoring, které měl moravskoslezský Hasičský záchranný sbor pět let ve výpůjčce. Toto vybavení bylo pořízeno z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a nyní jej po uplynutí doby udržitelnosti kraj hasičům daruje."
Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Hasičům Moravskoslezský kraj pořídil také 3 nafukovací stany s bezdušovou konstrukcí, automobil pro zásahy na záchranu zvířat a další vybavení potřebné pro bezpečný rozvoz vakcín. To vše za více než tři a půl milionu korun."

Novou techniku obdrželo pro dobrovolné hasiče také 59 obcí. Dobrovolní hasiči dostanou do užívání 50 sestav vzduchových izolačních dýchacích přístrojů, 44 přenosných elektrocentrál, dvě přenosná měřící zařízení a zásobu ochranných osobních pracovních prostředků. Tyto dary mají hodnotu přes 3 miliony korun.

Stanislav Kotrc, starosta Krajského sdružení hasičů MSK: "Jsem velmi vděčný, že Moravskoslezský kraj pořídil a daruje jednotkám dobrovolných hasičů obcí technické prostředky, které budou sloužit k tomu, abychom spolu s profesionálními hasiči zajistili na vysoké úrovni zásahy nejen k uchránění životů, zdraví a majetku našich spoluobčanů, ale také k ochraně životů zasahujících dobrovolných hasičů. Dobrovolní hasiči jsou zejména v obcích často první, kteří v nouzi lidem pomohou. Díky kvalitnímu dovybavení pak mohou mnohem efektivněji zasahovat při mimořádných příležitostech. Jsem rád, že se plní úsloví: Kdo chrání, měl by být adekvátně chráněn."

Další vybavení dostanou hasiči v Moravskoslezském kraji ještě ve druhé polovině tohoto roku, krajský Hasičský záchranný sbor obdrží širokospektrální ochranné filtry nebo třeba protichemické obleky. S podporou budou moci počítat i dobrovolní hasiči, získají například příspěvek na cisternové stříkačky i na rekonstrukce hasičských zbrojnic.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Hasiči Moravskoslezského kraje, profesionální i dobrovolní, si nesmírně cení podpory, jež se jim dostává ze strany kraje. Na druhou stranu v průběhu pandemie Covid-19 prokázali široké veřejnosti, nakolik jsou schopní reagovat na nové výzvy a pomoci občanům v nejširší škále činností a samozřejmě nás nesmírně těší, že jsme i s dalšími složkami IZS v MSK obstáli na výbornou."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000026175/hasici-dostali-od-moravskoslezskeho-kraje-novou-techniku-za-120-milionu-korun