Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodohospodáři zabezpečují v MS kraji vybrané jezy. Zákaz koupání je až poslední možnost

Začalo léto a k němu už neodmyslitelně patří koupání. Lidé často k osvěžení využívají i splavy na řekách, které ale mohou být někdy i nebezpečné. Vodohospodáři lidem nechtějí zakazovat vstup a tak se je snaží zabezpečit. Pomáhají jim v tom i hasiči.

VIDEO: TV Polar

Na začátku dubna se ve splavu Kamenec ve Frýdlantu nad Ostravicí utopili tři mladí muži. Jeden se začal topit a další dva ho pak chtěli zachránit. Bohužel nemohli využít záchranou podkovu na laně, kterou byl původně splav zabezpečen, protože ji někdo ukradl. Vodohospodáři nechtějí splavy pro lidi zavírat a tak se snaží jezy a splavy zabezpečit několika způsoby. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Pokud je vodní dílo užíváno s rozvahou, tzn. v letních měsících, za běžných průtoků a při vhodných teplotních podmínkách vody a vzduchu a nejlépe vždy s dohledem dalších osob na břehu, je bezpečné."

Vodohospodáři se snaží nad rámec svých povinnosti zabezpečit některé jezy záchrannými prostředky, konstrukčními prvky a informačními tabulemi. Vybrané jezy vodohospodáři obešli s hasiči, aby vymysleli co nejlepší zabezpečení. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Šlo hlavně o technické řešení a umístění kotevních bodů na tělese jezu, které využíváme při jištění zasahujících hasičů ve vodním válci a také při vytváření lanového přemostění z jednoho břehu na druhý."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Doposud jsme vybavili kolem 15 nejfrekventovanějších vodních děl informačními tabulemi a záchrannými prostředky, a to na vlastní náklady."

Každý si podle svého věku a kondice musí zvážit, zda podmínky pro koupání v daném splavu jsou pro něj vhodné. Za děti to musejí udělat jejich rodiče a nejlepší je i potom na ně dohlížet.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy