Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sociální pracovníci se zdokonalovali v první pomoci. Při záchraně mohou rozhodovat sekundy

Po celé České republice, ale i na Slovensku se v těchto dnech konají speciální kurzy první pomoci, které jsou určeny pro sociální pracovníky. Jedná se o charitativní projekt, jehož cílem je proškolit co nejvíce pracovníků neziskových organizací, aby v případě potřeby dokázali rychle a správně zasáhnout. Účastníci kurzů si mohli vše vyzkoušet na vlastní kůži. My jsme byli s kamerou v Ostravě.

Každý z nás se může v životě dostat do situace, kdy na něm bude záviset záchrana života dalšího člověka. je tedy důležité vědět, jak v takovém případě postupovat a také si čas od času vše zopakovat, protože metody první pomoci se stále zdokonalují. Proto také vznikl charitativní projekt "50 míst pro dobrý skutek," v rámci kterého se konají na 30 místech České republiky a 20 místech Slovenska bezplatné kurzy první pomoci.

Rostislav Golda, zástupce společnosti Coca - Cola HBC: "Naše společnost slaví na Českém a Slovenském trhu 50. výročí. A protože chceme být prospěšní, zorganizovali jsme tyto akce. Byla doba covidová, na to navazovala událost, která se stala na jižní Moravě a nás napadlo, že bychom přispěli k tomu, aby lidé dokázali v kritických situacích pomáhat. Jsme strašně moc rádi, že tímto můžeme přispět."

Cílem projektu je podpořit personál dětských domovů, azylových domů a pracovníky různých neziskových organizací, kteří dále pomáhají rozmanitým skupinám lidí. Kurzy probíhají ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové, Nadací Úsmev jako dar a Českým a Slovenským Červeným křížem.

Alice Juračková, instruktora Českého červeného kříže: "První pomoc je jednou z nezastupitelných dovedností. Nejen znalostí, ale hlavně dovedností v našich životech. Nás těší, že je o tyto školení zájem. Spousta z nás jsou řidiči a nebo aspoň spolujezdci a mnozí si už nepamatují, co se naučili v autoškole a potřebují si to oživit. Nejen život zachraňující úkony, ale i běžné stavy."
Zdeněk Mede, pilot Letecké záchranné služby MS kraje: "Byť létáme rychle a co nejkratším směrem, nejsme tam většinou první. Bývá tam většinou nějaký svědek, který by měl poskytnout tu laickou první pomoc." 

Rychlost první pomoci je v mnoha případech klíčová. Mozek totiž bez kyslíku velmi rychle odumírá a tyto změny jsou bohužel často nevratné. 

MUDr. Jan Rajner, neurolog Městská nemocnice Ostrava: "Mozek, který má váhu jen dvě procenta z celého organismu, vyžaduje pro svou potřebu 20 procent kyslíku. Po několika minutách se zastaví i srdce, které má nedostatek kyslíku a mozek nedostává žádnou krev s kyslíkem a glukózou, kterou nezbytně potřebuje pro svou existenci. Po 5 minutách odumírají buňky korové a do dvaceti minut už odumírají i buňky kmenové, takové ty rozhodující v kmeni, které řídí chod srdce, dýchání, tlaku, pulzu apod. Toto je nezvratný konec a vede to ke smrti mozku a tudíž organismu." 

Absolvovat kurzy by mělo celkem až 500 zaměstnanců z neziskového sektoru. Ti si školení pochvalují. Mnoho věcí už zapomněli a rádi si je oživili.

anketa, účastníci kurzu: 1/ "Pracuji v Centru sociálních služeb Ostrava a my máme spoustu služeb, takže tady ten kurz je velmi přínosný. Pracujeme s dětmi, pracujeme s pěstouny s dětmi, máme azylové domy a všude může docházet k nějakým poraněním. Hlavně si myslím, že je úplně super, že si člověk opráší ty věci a vyzkouší si je prakticky."
2/ "Vzhledem k tomu, že pracuji v azylovém domě pro muže, tak se často setkávám s problémy typu epileptických záchvatů, omdlívání nebo padání na zem. Ten kurz tak má pro mé povolání velký přínos." 

Tento kurz je akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky a zaměřuje se především na hlavní principy a správné základní postupy první pomoci, a to jak v teoretické, tak i v praktické rovině. Výuka první pomoci by měla účastníky kurzu motivovat, podpořit jejich ochotu pomoci druhým a zvýšit jejich sebevědomí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy