Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vytrvalý déšť zvedal hladiny toků, Stonávka a Luha dosáhly II. povodňového stupně

Vydatné dešťové srážky v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek nepůsobily větší problémy. Hasiči vyjížděli jen k zásahům menšího rozsahu.

Koryta řek stačí vodu pobírat. Krátkodobé zvyšování hladin zaznamenaly měřící přístroje například na tocích Stonávka nad Těrlickou přehradou, Baštice v Bašce, Luha v Jeseníku nad Odrou, Sedlnice a Odra v Bartošovicích na Novojičínsku. K I. povodňovému stupni vystoupala před polednem Polančice v Polance. 

Odpoledne Luha dosáhla I. stupně povodňové aktivity a před 20. hodinou i II. stupně. Stejného stupně dosáhla večer i Stonávka v Hradišti. Hladina se tam prudce zvedla o 65 cm za hodinu. Průtok korytem vzrostl z 13 metrů kubických za sekundu na více než 30, přičemž ve čtvrtek ráno jím netekl ani celý kubík.  V Rychvaldě se místní Stružka dostala před půlnocí na chvíli i do III. stupně. 

Aktuální informace o stavu toků.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Regionální nasycenost povodí Odry je po srážkách v předchozím období vysoká. Za posledních 24 hodin spadly na území v působnosti našeho podniku srážky v úhrnech od 4 do 55 mm, přičemž maximálních hodnot bylo dosaženo v Beskydech a v Poodří a Beskydské pahorkatině. Týdenní úhrn srážek se pohybuje v rozmezí od 10 do 90 mm, přičemž maximálních hodnot je dosahováno na pravostranných přítocích Odry a v Beskydech. Na základě meteorologické předpovědi ČHMÚ se v následujících 24 hodinách očekávají srážky v úhrnech až 100 mm, a to v povodí Ostravice a Morávky. V povodí Olše jsou očekávané úhrny srážek za 24 hodin 40 – 60 mm, v povodí Odry 10 – 50 mm, v povodí Opavy 15 – 50 mm a na Jesenicku od 25 do 50 mm."

Ostravští hasiči vyjížděli ve čtvrtek dopoledne čerpat vodu do ulice Podzámčí ve Slezské Ostravě. Ve Frenštátě pod Radhoštěm byli tamní hasiči voláni k čerpáni vody do Kopané ulice. V Havířově hasiči čerpali vodu v ulici U Pošty v Prostřední Suché. 

Odpoledne čerpali vodu ostravští hasiči v ulicích Korandova, Cingrova a Kořenského a později i v Heřmanicích a ve Vratimově, Bolaticích nebo Šenově. 

Vedle čerpání vody zasahovali také u dalších případů, které s deštěm přímo souvisely. 

Vyvrácený strom v Havířově-Šumbarku. Foto pro TV Polar: Roman Adamec

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Nejvíce zásahů mají za sebou hasiči na Ostravsku (39) a Karvinsku (35), dále na Opavsku (11) a Frýdecko-Místecku (11). Hasiči prováděli převážně čerpání vody ze zatopených sklepů, garáží a lagun vzniklých ucpáním kanálových vpustí. Na některých místech museli hasiči likvidovat i popadané a polámané stromy a větve. Během deštivé noci hasiči monitorovali i stav výšky vodní hladiny některých vodních toků v Moravskoslezském kraji. Všechny zásahy hasičů se obešly bez zranění."

Hladiny vodních toků po celý den bedlivě sledovali také vedoucí letních táborů, které jsou v jejich blízkosti. Hlídky budou potoky a řeky sledovat i po celou noc. 

Meteorologové varují

Podle předpovědi by mělo pršet až do pátku. Výstraha platí do pátečního dopoledne. 

Aktuální informace o varování před vydatným deštěm a povodněmi

Zbyněk Návrat, ČHMÚ Ostrava: "Naše území ovlivňuje tlaková níže postupující přes Maďarsko a Slovensko k severu. Zataženo s deštěm, místy i vydatným. K večeru od jihozápadu částečné slábnutí a ustávání srážek. Nejvyšší teploty 15 až 18 °C, na horách 11 až 15 °C. Slabý, postupně mírný severovýchodní až severní vítr 2 až 6 m/s. Místy očekáváme vydatnější srážky s úhrny i kolem 30 mm/12 hodin."

V pátek bude podle meteorologů počasí nad MSK ovlivňovat tlaková níže nad Polskem. Do pátečních ranních hodin očekávají vydatnější úhrny srážek v Beskydech, a to i kolem 30 mm v průběhu 12 hodin. 

Déšť bude v pátek ráno sice doznívat, ale v průběhu dne se očekávají další přeháňky. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy