Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Šilheřovic se po 79 letech vrací zvon, který měl být v Hamburku roztaven na děla

Celý MS kraj |

Farnost sv. Gertrudy v Kolíně nad Rýnem a Šilheřovice na Hlučínsku spojuje osud více než 250 let starého zvonu. Jeho zvuk si šilheřovičtí už nepamatují, na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie se rozezněl naposledy v roce 1942. Farníci z Kolína jej však znají důvěrně. Po skončení války vyzváněl na věžích dvou kostelů. Po 79 letech se zvon zasvěcený Panně Marii a sv. Josefovi vrací domů.

Zvon vážící 600 kg měl být roztaven stejně jako desetitisíce dalších z celé Evropy a stát se součástí některé z ničivých zbraní nacistického Německa. Na svůj ortel čekal na pověstném hřbitově zvonů v hamburském přístavu až do konce války. Zničení pro své stáří unikl. Zařazením do kategorie B patřil mezi první rezervu, která měla zamířit do hutních pecí hned, když spotřebují zvonovinu z nejmladších ročníků. Přestože válku přežil, do věže kostela v Šilheřovicích se nevrátil. Když spadla železná opona, přiřadili úřady osiřelý zvon jedné z německých farností.

Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavské diecéze: "Dílo opavského zvonařského mistra Františka Stankeho z roku 1764 mělo štěstí již při první válečné rekvizici v roce 1917. Vojáci rakousko-uherské armády si tehdy odvezli jen dva ze tří zvonů odlitých v opavské dílně. Největší z nich mohl na věži zůstat. Rekvizice v roce 1942 jej však již neminula stejně jako menší zvon sv. Barbory ulitý v roce 1925. Ten se navíc při manipulaci rozbil ještě v Šilheřovicích. Na věži kostela zůstal jen nejmenší zvon zasvěcený Andělům strážným, který sloužil jako umíráček."

Zvon našli už před 50 lety

Cenný zvon s medailonem Panny Marie se dostal do Kolína na Rýnem.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Nejdřív zvonil spolu se třemi dalšími zvony v kostele sv. Anežky, než byl v roce 1966 umístěn do zvonice nového kostela sv. Gertrudy."

Právě v tomto kostele zvon odlitý opavským zvonařem Františkem Stankem v roce 1764 objevili šilheřovičtí farníci již krátce po jeho umístění do novostavby významného německého architekta Gottfrieda Böhma. Dohledali jej na přelomu 60. a 70. let 20. století podle evidenčního čísla rekvizice i adresy Šilheřovic, kterou do něj těsně před odvezením německou armádou vbil v březnu 1942 pan Hájek.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Zvon označený B 25/18/136 můžeme rozluštit jako zvon první rezervy z provincie Horní Slezsko, okres Ratiboř, obec Šilheřovice. I podle vizuálního ohledání je zvon totožný s rekvírovaným z šilheřovického kostela. Je to 100 % zvon ze Šilheřovic."

Po radosti ze znovunalezení zvonu přišlo další zklamání. Přišel srpen 1968 a následná normalizace v Československu návrat zvonu zmařila. Farnost si proto nechala odlít ve Vítkovických železárnách dva zvony „železňáky“.

Návrat do Šilheřovic komplikovala složitá byrokracie

Opětovné pokusy o návrat zvonu obnovili farníci po pádu totality v roce 1989. Výsledek přinesla až intenzivní jednání zahájená v roce 2015. Snést zvon z německého kostela a vrátit jej původním majitelům v České republice totiž nebylo vůbec snadné. V cestě stála zdlouhavá byrokracie.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Všechno to začalo před 20 nebo 30 lety počátečními diskusemi, když nás kontaktovali katolíci ze Šilheřovic. V určitém okamžiku zjistili, že zvon vlastní farnost sv. Gertrudy. Nedokážete si představit, jak je to složité. Tento zvon oficiálně patří státu. Nebylo ale tak jednoduché zjistit, co to znamená. Otázkou bylo: Je Spolková republika Německo v tomto případě právním nástupcem, protože obec Šilheřovice (Schillersdorf) krátce patřila k Německé říši. Všechno to bylo velmi komplikované. Nakonec se do procesu zapojilo mnoho vládních agentur. Velvyslanectví v Praze, některá ministerstva, katolická kancelář v Berlíně a Düsseldorfu, generální vikariát, farní rada, stavební výbor a zapojeni Češi."

Vyjednávání s německými úřady před sedmi lety iniciovala farnost Šilheřovice společně s obcí. Složitou otázku vlastnictví museli řešit právníci na obou stranách hranice.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Problém byl v tom, že zvon po odebrání z kostela v Šilheřovicích byl pořád v Německé říši. Podle právníků nebyl odvezen z území jiného státu, tak jako rekvírované zvony z Protektorátu nebo jiných zemí, ale byl jen ‚zapůjčen‘. My jsme proto museli dokázat, že zvon je a vždy byl majetkem farnosti a nyní se po 79 letech vrací domů."

Experimenty architekta Böhma: do věže se dostanete přes byt s nájemníkem

Když se podařilo získat všechna povolení, pro zvon si v pondělí 26. července přijela specializovaná zvonařská firma z Ostravy. Snést šest metráků těžký zvon z věže kostela byl rovněž nečekaný rébus. Členitá stavba z 60. let 20. století na pozemku bývalého železničního náspu navržená architektem Böhmem je součástí pastoračního centra s kostelem i byty pro kněze a další nájemníky. Jediný přístup do věže ke zvonu je veden přes byty nájemníků. Dohodnout se s nimi na nečekanou návštěvu řemeslníků s lany a kladkami však nebylo to nejtěžší.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Zvon musel být nahoře překládán a přišla otázka, jestli to vydrží střecha? Tesaři museli postavit dřevěnou konstrukci, aby rozložili váhu. Farní rada a stavební výbor se tedy v posledních dnech velmi, velmi zapotili."

Vše se nakonec podařilo a zvon uložený na přívěsný vozík se mohl vydat na tisíc kilometrů dlouhou pouť. Kostel v Kolíně nad Rýnem, kde zvon ze Šilheřovic vyzváněl k bohoslužbám, již nový nedostane. Byl postaven pro potřeby farníků na konci 60. let 20. století a nyní je prázdný a církev pro něj hledá nové využití.

Starý zvon se vrátí do věže kostela s novým zvonem sv. Barbory

V průběhu příprav na návrat zvonu do farnosti se věřící v Šilheřovicích dohodli, že do věže vrátí nejen původní zvon, ale doplní také místo po druhém zrekvírovaném zvonu sv. Barbory. Společně s umíráčkem z roku 1925 tak budou tvořit trio, které lidé v obci slýchávali do roku 1942. Dva železné zvony ze 70. let, které s vráceným zvonem nesouzní, budou sneseny.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Ekonomická rada farnosti spolu s vedením obce se rozhodla pro pořízení nového zvonu. Nechali jsme jej ulít v italské zvonařské dílně ECAT Campane ve Valduggia nedaleko Turína a bude zasvěcen sv. Barboře jako ten, který byl během II. světové války zničen."

Nový zvon bude se dvěma původními ladit a bude se používat k pravidelnému polednímu zvonění.

Sbírka překonala očekávání

Nápad byl ve farnosti přijat s nadšením. Sbírka na pořízení nového zvonu překonala původní rozpočet dvojnásobně.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Finanční prostředky na pořízení zvonu byly nashromážděny z darů farníků, občanů a firem a mnohonásobně předčily očekávání. Na zvon přispělo víc jak 150 dárců v celkové výši přesahující částku 1.200.000 korun."

Zvon navíc ponese mírové poselství. Latinská slova „VOX CAMPANAE – VOX PACIS“ znamenají, že hlasem zvonů je hlas míru.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Jen válka je tou, která chřestí zbraněmi, naopak mír je vždy oznamován zvukem zvonů. Jedno přísloví říká, že i když zvon není vidět, lidé rozumí jeho řeči. Věřím, že to platí i o místních lidech a znovu uslyšíme zvuk zvonu, kterému naslouchali naši předkové, a rozezní se i zvon nový."

Gesto česko-německého přátelství završí slavnost v Šilheřovicích

Jako gesto smíření a napravení starých křivd vnímají návrat zvonu také lidé z Kolína nad Rýnem. Samotnou skutečnost, že 250 letý zvon válku i další desetiletí přečkal bez poškození, považují za zázrak.

Bernhard Schwanitz, kolínský farník: "Myslím, že je to nádherné gesto usmíření - je téměř zázrak, že v té době nebyl zvon roztaven."

Farnost a obec se rozhodla událost náležitě oslavit a v termínu tradičního šilheřovického odpustu připravila na neděli 15. srpna „Slavnost česko-německého přátelství“ spojenou s žehnáním zvonů. Svou přítomností ji poctí zástupci velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze a apoštolský administrátor diecéze biskup Martin David.

Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavské diecéze: "Biskup Martin David požehná nejen navrácený zvon Panny Marie a sv. Josefa, ale také nově ulitý zvon sv. Barbory. Společně s nimi bude před oltářem stát vypulírovaný a nazdobený zvon Andělů strážných. Do věže se všechny tři zvony vrátí v dalších dnech po slavnosti."

Program v neděli 15. srpna zahájí v 9.30 hodin přivítání hostů před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V 10.00 hodin začíná slavnostní mše svatá celebrovaná biskupem Martinem Davidem a zástupcem kolínské arcidiecéze. V 11.30 přijde na řadu odhalení pamětní desky před kostelem a v 15.30 hodin začíná v kostele slavnostní koncert.

Nahlásit chybu


Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

23. dubna 2024 16:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

23. dubna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

V DK Poklad se předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělci si odnesli celkem 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

Do Šilheřovic se po 79 letech vrací zvon, který měl být v Hamburku roztaven na děla
Vydáno 11. srpna 2021 19:40, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Farnost sv. Gertrudy v Kolíně nad Rýnem a Šilheřovice na Hlučínsku spojuje osud více než 250 let starého zvonu. Jeho zvuk si šilheřovičtí už nepamatují, na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie se rozezněl naposledy v roce 1942. Farníci z Kolína jej však znají důvěrně. Po skončení války vyzváněl na věžích dvou kostelů. Po 79 letech se zvon zasvěcený Panně Marii a sv. Josefovi vrací domů.

zdroj foto: Georg Müller/Farnost St. Anges Köln am Rein

Zvon vážící 600 kg měl být roztaven stejně jako desetitisíce dalších z celé Evropy a stát se součástí některé z ničivých zbraní nacistického Německa. Na svůj ortel čekal na pověstném hřbitově zvonů v hamburském přístavu až do konce války. Zničení pro své stáří unikl. Zařazením do kategorie B patřil mezi první rezervu, která měla zamířit do hutních pecí hned, když spotřebují zvonovinu z nejmladších ročníků. Přestože válku přežil, do věže kostela v Šilheřovicích se nevrátil. Když spadla železná opona, přiřadili úřady osiřelý zvon jedné z německých farností.

Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavské diecéze: "Dílo opavského zvonařského mistra Františka Stankeho z roku 1764 mělo štěstí již při první válečné rekvizici v roce 1917. Vojáci rakousko-uherské armády si tehdy odvezli jen dva ze tří zvonů odlitých v opavské dílně. Největší z nich mohl na věži zůstat. Rekvizice v roce 1942 jej však již neminula stejně jako menší zvon sv. Barbory ulitý v roce 1925. Ten se navíc při manipulaci rozbil ještě v Šilheřovicích. Na věži kostela zůstal jen nejmenší zvon zasvěcený Andělům strážným, který sloužil jako umíráček."

Zvon našli už před 50 lety

Cenný zvon s medailonem Panny Marie se dostal do Kolína na Rýnem.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Nejdřív zvonil spolu se třemi dalšími zvony v kostele sv. Anežky, než byl v roce 1966 umístěn do zvonice nového kostela sv. Gertrudy."

Právě v tomto kostele zvon odlitý opavským zvonařem Františkem Stankem v roce 1764 objevili šilheřovičtí farníci již krátce po jeho umístění do novostavby významného německého architekta Gottfrieda Böhma. Dohledali jej na přelomu 60. a 70. let 20. století podle evidenčního čísla rekvizice i adresy Šilheřovic, kterou do něj těsně před odvezením německou armádou vbil v březnu 1942 pan Hájek.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Zvon označený B 25/18/136 můžeme rozluštit jako zvon první rezervy z provincie Horní Slezsko, okres Ratiboř, obec Šilheřovice. I podle vizuálního ohledání je zvon totožný s rekvírovaným z šilheřovického kostela. Je to 100 % zvon ze Šilheřovic."

Po radosti ze znovunalezení zvonu přišlo další zklamání. Přišel srpen 1968 a následná normalizace v Československu návrat zvonu zmařila. Farnost si proto nechala odlít ve Vítkovických železárnách dva zvony „železňáky“.

Návrat do Šilheřovic komplikovala složitá byrokracie

Opětovné pokusy o návrat zvonu obnovili farníci po pádu totality v roce 1989. Výsledek přinesla až intenzivní jednání zahájená v roce 2015. Snést zvon z německého kostela a vrátit jej původním majitelům v České republice totiž nebylo vůbec snadné. V cestě stála zdlouhavá byrokracie.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Všechno to začalo před 20 nebo 30 lety počátečními diskusemi, když nás kontaktovali katolíci ze Šilheřovic. V určitém okamžiku zjistili, že zvon vlastní farnost sv. Gertrudy. Nedokážete si představit, jak je to složité. Tento zvon oficiálně patří státu. Nebylo ale tak jednoduché zjistit, co to znamená. Otázkou bylo: Je Spolková republika Německo v tomto případě právním nástupcem, protože obec Šilheřovice (Schillersdorf) krátce patřila k Německé říši. Všechno to bylo velmi komplikované. Nakonec se do procesu zapojilo mnoho vládních agentur. Velvyslanectví v Praze, některá ministerstva, katolická kancelář v Berlíně a Düsseldorfu, generální vikariát, farní rada, stavební výbor a zapojeni Češi."

Vyjednávání s německými úřady před sedmi lety iniciovala farnost Šilheřovice společně s obcí. Složitou otázku vlastnictví museli řešit právníci na obou stranách hranice.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Problém byl v tom, že zvon po odebrání z kostela v Šilheřovicích byl pořád v Německé říši. Podle právníků nebyl odvezen z území jiného státu, tak jako rekvírované zvony z Protektorátu nebo jiných zemí, ale byl jen ‚zapůjčen‘. My jsme proto museli dokázat, že zvon je a vždy byl majetkem farnosti a nyní se po 79 letech vrací domů."

Experimenty architekta Böhma: do věže se dostanete přes byt s nájemníkem

Když se podařilo získat všechna povolení, pro zvon si v pondělí 26. července přijela specializovaná zvonařská firma z Ostravy. Snést šest metráků těžký zvon z věže kostela byl rovněž nečekaný rébus. Členitá stavba z 60. let 20. století na pozemku bývalého železničního náspu navržená architektem Böhmem je součástí pastoračního centra s kostelem i byty pro kněze a další nájemníky. Jediný přístup do věže ke zvonu je veden přes byty nájemníků. Dohodnout se s nimi na nečekanou návštěvu řemeslníků s lany a kladkami však nebylo to nejtěžší.

Peter Otten, pastorační referent kolínské farnosti: "Zvon musel být nahoře překládán a přišla otázka, jestli to vydrží střecha? Tesaři museli postavit dřevěnou konstrukci, aby rozložili váhu. Farní rada a stavební výbor se tedy v posledních dnech velmi, velmi zapotili."

Vše se nakonec podařilo a zvon uložený na přívěsný vozík se mohl vydat na tisíc kilometrů dlouhou pouť. Kostel v Kolíně nad Rýnem, kde zvon ze Šilheřovic vyzváněl k bohoslužbám, již nový nedostane. Byl postaven pro potřeby farníků na konci 60. let 20. století a nyní je prázdný a církev pro něj hledá nové využití.

Starý zvon se vrátí do věže kostela s novým zvonem sv. Barbory

V průběhu příprav na návrat zvonu do farnosti se věřící v Šilheřovicích dohodli, že do věže vrátí nejen původní zvon, ale doplní také místo po druhém zrekvírovaném zvonu sv. Barbory. Společně s umíráčkem z roku 1925 tak budou tvořit trio, které lidé v obci slýchávali do roku 1942. Dva železné zvony ze 70. let, které s vráceným zvonem nesouzní, budou sneseny.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Ekonomická rada farnosti spolu s vedením obce se rozhodla pro pořízení nového zvonu. Nechali jsme jej ulít v italské zvonařské dílně ECAT Campane ve Valduggia nedaleko Turína a bude zasvěcen sv. Barboře jako ten, který byl během II. světové války zničen."

Nový zvon bude se dvěma původními ladit a bude se používat k pravidelnému polednímu zvonění.

Sbírka překonala očekávání

Nápad byl ve farnosti přijat s nadšením. Sbírka na pořízení nového zvonu překonala původní rozpočet dvojnásobně.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Finanční prostředky na pořízení zvonu byly nashromážděny z darů farníků, občanů a firem a mnohonásobně předčily očekávání. Na zvon přispělo víc jak 150 dárců v celkové výši přesahující částku 1.200.000 korun."

Zvon navíc ponese mírové poselství. Latinská slova „VOX CAMPANAE – VOX PACIS“ znamenají, že hlasem zvonů je hlas míru.

Jakub Dominik Štefík, duchovní správce farnosti Šilheřovice: "Jen válka je tou, která chřestí zbraněmi, naopak mír je vždy oznamován zvukem zvonů. Jedno přísloví říká, že i když zvon není vidět, lidé rozumí jeho řeči. Věřím, že to platí i o místních lidech a znovu uslyšíme zvuk zvonu, kterému naslouchali naši předkové, a rozezní se i zvon nový."

Gesto česko-německého přátelství završí slavnost v Šilheřovicích

Jako gesto smíření a napravení starých křivd vnímají návrat zvonu také lidé z Kolína nad Rýnem. Samotnou skutečnost, že 250 letý zvon válku i další desetiletí přečkal bez poškození, považují za zázrak.

Bernhard Schwanitz, kolínský farník: "Myslím, že je to nádherné gesto usmíření - je téměř zázrak, že v té době nebyl zvon roztaven."

Farnost a obec se rozhodla událost náležitě oslavit a v termínu tradičního šilheřovického odpustu připravila na neděli 15. srpna „Slavnost česko-německého přátelství“ spojenou s žehnáním zvonů. Svou přítomností ji poctí zástupci velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze a apoštolský administrátor diecéze biskup Martin David.

Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavské diecéze: "Biskup Martin David požehná nejen navrácený zvon Panny Marie a sv. Josefa, ale také nově ulitý zvon sv. Barbory. Společně s nimi bude před oltářem stát vypulírovaný a nazdobený zvon Andělů strážných. Do věže se všechny tři zvony vrátí v dalších dnech po slavnosti."

Program v neděli 15. srpna zahájí v 9.30 hodin přivítání hostů před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V 10.00 hodin začíná slavnostní mše svatá celebrovaná biskupem Martinem Davidem a zástupcem kolínské arcidiecéze. V 11.30 přijde na řadu odhalení pamětní desky před kostelem a v 15.30 hodin začíná v kostele slavnostní koncert.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000026970/do-silherovic-se-po-79-letech-vraci-zvon-ktery-mel-byt-v-hamburku-roztaven-na-dela