Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji se znovu rozjíždí první pomoc dobrovolných zachránců. Ministerstvo už sjednotilo podmínky jejich využívání

V roce 2019 začala záchranná služba v našem kraji využívat pomoc tzv. first responderů, vyškolených zachránců, kteří jsou schopni poskytnout první pomoc do příjezdu profesionální posádky. Covid vše přerušil, ale teď už se služba znovu rozjíždí a nyní nově podle přesných pravidel ministerstva zdravotnictví.

Před třemi roky vytvořila Zdravotnická záchranná služba MS kraje systém dobrovolných zachránců. Jde o zdravotníky, hasiče, policisty nebo členy horské služby, kteří prošli školením a ve svém volnu jsou pomocí mobilní aplikace k dispozici dispečinku první pomoci. 

Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího střediska ZZS MS kraje: "Sytém je založen na náhodné přítomnosti vyškoleného zachránce na místě události, kdy pomocí operačního střediska a speciální aplikace dostane ten člověk informaci, že v jeho okolí dochází například k srdeční zástavě nebo těžkému traumatu."

Už po půl roce fungování měli vyškolení zachránci přes 100 zásahů a záchranka si je moc pochvalovala. Jenže pak přišel Covid a služba byla zastavena. Nyní se už znovu rozjíždí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pro nás a samozřejmě i pro pacienty je to dobrá zpráva. My máme z těch prvních hodnocení "předkovidového" roku jasnou představu o tom, že first respondeři mohu být účinnou pomocí."

Novinkou je, že na konci června vydalo ministerstvo zdravotnictví konečně metodiku, takže využívání first responderů má pevně stanovená pravidla. Doteď si je totiž každá záchranka dělala po svém. 

Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího střediska ZZS MS kraje: "Záchranné služby tím pádem mohu poměrně jasně definovat jaká jsou práva a povinnosti first responderů, kde mohou zasahovat a jak je vlastně ta péče organizovaná."

V MS kraji je v současné době aktivních asi 700 vyškolených zachránců a záchranná služba už eviduje další zájemce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy