Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice Třinec-Podlesí uspořádala první světový kurz 3D tisku v kardiologii

Jak využít nejmodernější technologie efektivně do oblasti medicíny, konkrétně kardiologie? Na tuto otázku již delší dobu hledají odpovědi specialisté z nemocnice v Třinci- Podlesí a daří se jim to. Nyní ve spolupráci s kolegy z Fakultní nemocnice Brno uspořádali ve světě první kurz 3D tisku v kardiologii.

Průlomové využití 3D technologie představili odborníci z nemocnice v Třinci už na podzim loňského roku. Nyní uspořádali v Praze historicky první světový kurz o 3D tisku v kardiologii.

Otakar Jiravský, kardiolog Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Mimořádně intenzivně strávený čas kurzu byl naplněn jednak přednáškami, mezi jinými o druzích 3D tiskáren, tiskových materiálech, tipech a tricích k co nejlepší kvalitě tisku, ale hlavní linii programu tvořily workshopy – jak připravit věrné modely částí pacientova srdce. Střídaly se časy tichého soustředění se skloněnou hlavou k notebookům a softwarům, s časy vyplněnými plodnou diskuzí a vytváření sítě kamarádů a budoucích spolupracovníků v připravovaných projektech."

Pražského kurzu se zúčastnili lékaři a inženýři z celé republiky - z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Karlových Varů, Olomouce a Třince.

Otakar Jiravský, kardiolog Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "A to nejenom z kardiocenter, ale i z univerzit a vědeckých pracovišť."
Adam Knesl, mluvčí Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Hlavními organizátory byla právě Nemocnice Agel Třinec- Podlesí a Fakultní nemocnice Brno. Na spolupořadatelství se podílely i pracovní skupiny Kardiotech České kardiologické společnosti a hostitelská firma Prusa Research."

3D tisk kardiocentru přináší celou řadu benefitů, od zvýšení kvality a individualizace péče, přes zvýšení renomé pracoviště. Tím nejdůležitějším je ale vytvoření kreativního podhoubí pro motivaci tvůrčích zaměstnanců a start nových projektů."

Petr Kala, přednosta kardiocentra FN Brno: "Poslední myšlenkou prolínající se celým kurzem byl fakt, který při zahájení zmínil zakladatel a spolumajitel firmy Prusa Research, Josef Průša. Tou myšlenkou je sdílení a otevřenost."

Kardiologové z Třince začali jako první v České republice rutinně využívat k práci technologii 3D tisku. Na precizních modelech si mohou předem vyzkoušet, jaký typ a velikost okluderu je vhodný pro proceduru zvanou katetrizační uzávěr ouška. Díky tomu je tento zákrok pro pacienta bezpečnější a efektivnější. Nový postup třineckého 3D PrintTeamu zároveň šetří operační náklady.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy