Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči likvidovali únik kyseliny z cisterny. V Bludovicích museli evakuovat desítky osob

Nebezpečnou situaci museli v pondělí odpoledne řešit hasiči v Bludovicích. Z poškozeného kamionu totiž začala unikat silná žíravina kyselina chlorovodíková a tak musel být celý zásah realizován ve speciálních oblecích. Evakuováno bylo více než 30 lidí a část nebezpečné látky se dostalo i do přilehlého vodního toku.

Patnáct minut po 16 hodině byla na tísňovou linku linku nahlášena nebezpečná havárie v Bludovicích na Novojičínsku. Z návěsové cisterny kamionu unikala kyselina chlorovodíková, která je životu nebezpečná. Je těkavá a při vdechnutí leptá sliznici, ale i pokožku a způsobuje slzení očí.  

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Nasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva. V poškozené cisterně bylo dle průzkumu více než 20 tun kyseliny. Prasklinu zasahující hasiči v protichemických oděvech utěsnili a pravidelně prováděli kontrolu těsnosti popřípadě uchycení ucpávky upravili."

Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali kyselost vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který do toku sypali.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Zahájili jsme společně s hasiči neutralizaci chemikálie a naředili vodu v toku vodou z cisteren. Došlo k úhynu jednotek kusů menších ryb do velikosti 5 cm. V současné době jsou už v toku vidět živé ryby a raci. Místo bude i nadále sledováno."   

V okruhu asi sto metrů byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace více než tří desítky osob. Většina z nich našla útočiště u příbuzných a známých. Po deváté hodině večer byla kyselina přečerpána do jiné cisterny a byla provedena očista celého úsek. Kolem půlnoci zásah skončil.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy