Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

21 evakuovaných při nočním požáru bytu na Opavsku, hořelo v kuchyni

Celý MS kraj |

Šest jednotek hasičů i policisté zasahovali v noci z pátku na sobotu u požáru bytu v Budišově nad Budišovkou. Nájemník z hořícího bytu zalarmoval sousedy a přivolal hasiče. V domě bylo 21 lidí, kteří se postupně dostali do bezpečí. S evakuací pomohli také policisté a 6 lidí zachránili hasiči pomocí dýchacích masek. Škoda je 400 tisíc korun a příčina požáru se zjišťuje.

Kouř probudil v pátek pozdě večer nájemníka bytu ve třetím patře domu v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Vycházel z kuchyně, která byla během chvíle doslova celá v plamenech. Bylo krátce před půl dvanáctou.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Probudil přítelkyni, kterou okamžitě poslal ven do bezpečí a sám začal obcházet sousedy, aby je před požárem ochránil."

Stateční sousedé se snažili uhasit požár pomocí ručních hasicích přístrojů, to se ale nedařilo. Mezitím už ke čtyřpatrovému domu na náměstí Republiky mířili přivolaní hasiči a policisté.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Jen do několika málo minut na místo dorazili policisté z obvodního oddělení Vítkov, kteří při příjezdu před bytovým domem viděli stát skupinku osob. Na místo dorazili společně s dobrovolnými hasiči. Ve spolupráci s hasiči vběhli do zasaženého domu, kde postupně začali obcházet byty, ve kterých ještě obyvatele domu spali. Na bezpečném místě vytvořili shromáždiště nájemníkům, kterým později byl hasiči přistaven evakuační autobus."
Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Hasiči pomocí vyváděcích masek zachránili šest osob z bytů nad zasaženým podlažím. Dalších patnáct obyvatel z nižších částí domu odešlo ještě před příjezdem jednotek. Pro evakuované byl na místo přistaven autobus, který jim poskytl dočasné zázemí."

Hasiči na místo vyslali profesionální jednotky ze stanic Vítkov, Opava a Hlučín a také jednotky sboru dobrovolných hasičů z Vítkova, Budišova nad Budišovkou a Dvorců.

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu na místo zahájili hasiči hasební práce s nasazením jednoho vodního proudu. Požár byl lokalizován přibližně dvacet minut po příjezdu první jednotky na místo události, jeho likvidace byla ukončena o další půlhodinu později."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Policisté v součinnosti s hasiči po ukončení hasebních prací provedli kontrolu domu. Jakmile bylo zjištěno, že je dům již bezpečný, téměř všichni obyvatelé se mohli vrátit zpět do svých bytů."

Požár kompletně zničil kuchyňskou linku a vlivem vysokých teplot došlo k prohoření plastových rozvodů vody. 

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Unikající voda sice částečně zpomalila šíření požáru, zároveň však způsobila zatopení bytu v nižším podlaží. Oba zasažené byty jsou v současné době neobyvatelné."

Během události nebyl naštěstí nikdo zraněn. 

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření ve spolupráci s Policií České republiky."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "V příštích dnech bude provedeno ohledání místa požářiště za přítomnosti policistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz z Frýdku-Místku z oboru elektro."

Předběžná škoda byla vyšetřovatelem příčin požáru stanovena na 400 tisíc korun. Hasiči svým zásahem ale uchránili majetek za jeden milion korun. 

Nahlásit chybu


K tématu

7 zraněných po nočním požáru bytu v Ostravě. Hasiči zachraňovali lidi ze střechy

24. dubna 2025 12:33 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

13 evakuovaných a 7 zraněných, včetně dítěte. V centru Ostravy hořel v noci byt plný lidí. Některé dokonce požár uvěznil a hasiči a policisté je zachraňovali z chodby, přes okno i ze střechy. Škoda je 600 tisíc korun. Hasiči včasným zásahem uchránili majetek za miliony.

Požár autoservisu v Klimkovicích způsobil škodu za 3 miliony korun

26. září 2025 12:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů zasahovalo v noci na pátek u požáru autoservisu v Klimkovicích. Jako první dorazili na místo ostravští strážníci a státní policisté, kteří měli zrovna společnou preventivní akci. Evakuovali obyvatele z okolních domů a následně asistovali hasičům. Jeden hasič se během zásahu zranil a škoda byla odhadnuta na 3 miliony korun.

Požár novostavby rodinného domu v Šenově u Ostravy způsobil škodu za milion

1. dubna 2025 11:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí u požáru střechy rodinného domu v Šenově u Ostravy. Událost se obešla bez zranění a příčina se šetří. Škoda byla odhadnuta na milion korun.


Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

Dnes 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

Porodnost dál klesá. Fakultní nemocnice Ostrava představila nová data

Včera 15:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ve Fakultní nemocnici Ostrava představili statistiky porodnosti za loňský rok. V Moravskoslezském kraji meziročně klesla o více než čtyři procenta. Pokles je ale mírnější než v celé České republice.

Zájem o preventivní vyšetření prsu v havířovské nemocnici rychle roste

Včera 11:48 | Havířov | Bára Kelnerová

V lednu se v havířovské nemocnici rozjel screeningový mamografický program, který má za cíl včas odhalit rakovinu prsu a zvýšit šanci žen na úspěšnou léčbu. Zájem o vyšetření je ze strany žen obrovský.

Komorní sbor Ondrášek přivezl z Anglie vítěznou trofej

Komorní sbor Ondrášek ze základní umělecké školy získal první místo na mezinárodní soutěži v anglickém Manchesteru. Pěvecké těleso obstálo v silné konkurenci a potvrdilo kvalitu české sborové tradice.

V Karviné se opravuje další vnitroblok na ulici Těreškovové, přibude v něm nový mobiliář

Dnes 7:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Nedávno se revitalizoval vnitroblok na ulici Borovského, nyní je na řadě další - na ulici Těreškovové. Zde se kompletně obnovuje mobiliář, zeleň i chodníky. Oprava přispěje k většímu komfortu místních obyvatel.

Mrznoucí Dnipro prosí o pomoc partnerskou Ostravu. Město s diecézní charitou pořádá sbírku

Včera 13:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Partnerské město Dnipro žádá Ostravu o pomoc. Po neustálých útocích Rusů na energetickou infrastrukturu přežívají obyvatelé bez tepla a elektřiny. Ostrava proto společně s Diecézní charitou ostravsko-opavskou uspořádala sbírku na nákup elektrocentrál a nabíjecích stanic.

Stavba podjezdu uzavře v březnu Nádražní ulici, řidiči si budou zvykat na objízdné trasy

Včera 9:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Projekt podjezdu pod železniční tratí se dostává do druhé fáze. Stavební práce začnou i v místě samotného křížení kolejí s ulicí Nádražní. Průjezd komunikací se řidičům uzavře 7. března.

Senior Expres v Mariánských Horách už 10 let pomáhá seniorům a lidem se zdravotním postižením

26. února 2026 16:51 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Už deset let funguje v Ostravě-Mariánských Horách služba Senior Expres. Radnice ji zavedla pro starší obyvatele obvodu a jejím hlavním cílem je pomoci těm, kteří se sami k lékaři nebo na další důležitá místa nedostanou.

Na základní škole Gen. Píky pracují s novými, moderními technologiemi. Mezi nimi je i robot

Včera 12:49 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Na základní škole Gen. Píky v centru Ostravy používají k výuce nově vybavené učebny, plné moderních technologií. Jednou z nich je i robot, který odpovídá na otázky studentů.

Policisté prověřují střelbu v Krnově. Na místě našli mrtvého muže

Včera 15:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté dostali v pátek informaci o střelbě v Krnově. Okamžitě vyrazili na místo a našli tam muže bez známek života a dvě zbraně. Případ stále prověřují.

Slíbil, že nebude krást. Hned další den to porušil. 26letý muž má na svědomí 11 skutků

Včera 9:22 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Kradl a loupil i o Vánocích. Zaměřil se na prodejny, čerpací stanice a auta. Nejprve byl stíhán na svobodě, jelikož slíbil, že už nebude pokračovat v trestné činnosti. Neuběhl ani jeden den a spáchal další krádež. Svým řáděním způsobil škodu přes 600 tisíc korun.

V Dobré se začal stavět nový rondel, který má zabránit tragickým nehodám v rušné křižovatce

26. února 2026 13:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Riziková křižovatka v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku bude přestavěna na rondel. Ten by měl zabránit vážným kolizím, které se tam dosud stávají.

Auto samo sjelo ze svahu. Hasiči museli povolat vyprošťovací vozidlo

26. února 2026 8:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči znovu potvrdili, že si poradí s každou situací. Tentokrát vyprošťovali auto ve Vratimově, které samovolně sjelo ze svahu a zastavil ho až strom. Do akce musel nastoupit speciální vyprošťovací vůz Bizon, který auto bezpečně vytáhl zpět na cestu.

Na několika místech musí ŘSD opravit protihlukové stěny poškozené při haváriích

25. února 2026 17:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nedílnou součástí silnic a dálnic jsou protihlukové stěny. Ty brání šíření hluku od projíždějících automobilů do okolí. Nejčastěji ochraňují obydlené oblasti. Stěny jsou vyráběny z nejrůznější materiálů, které dobře pohlcují zvuk. Ty nejvyšší dosahují až 9 metrů. Průhledné stěny bývají opatřovány ochrannými prvky, aby do nich nevráželi ptáci.

21 evakuovaných při nočním požáru bytu na Opavsku, hořelo v kuchyni
Vydáno 28. února 2026 12:48, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Šest jednotek hasičů i policisté zasahovali v noci z pátku na sobotu u požáru bytu v Budišově nad Budišovkou. Nájemník z hořícího bytu zalarmoval sousedy a přivolal hasiče. V domě bylo 21 lidí, kteří se postupně dostali do bezpečí. S evakuací pomohli také policisté a 6 lidí zachránili hasiči pomocí dýchacích masek. Škoda je 400 tisíc korun a příčina požáru se zjišťuje.

foto: HZS MSK

Kouř probudil v pátek pozdě večer nájemníka bytu ve třetím patře domu v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Vycházel z kuchyně, která byla během chvíle doslova celá v plamenech. Bylo krátce před půl dvanáctou.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Probudil přítelkyni, kterou okamžitě poslal ven do bezpečí a sám začal obcházet sousedy, aby je před požárem ochránil."

Stateční sousedé se snažili uhasit požár pomocí ručních hasicích přístrojů, to se ale nedařilo. Mezitím už ke čtyřpatrovému domu na náměstí Republiky mířili přivolaní hasiči a policisté.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Jen do několika málo minut na místo dorazili policisté z obvodního oddělení Vítkov, kteří při příjezdu před bytovým domem viděli stát skupinku osob. Na místo dorazili společně s dobrovolnými hasiči. Ve spolupráci s hasiči vběhli do zasaženého domu, kde postupně začali obcházet byty, ve kterých ještě obyvatele domu spali. Na bezpečném místě vytvořili shromáždiště nájemníkům, kterým později byl hasiči přistaven evakuační autobus."
Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Hasiči pomocí vyváděcích masek zachránili šest osob z bytů nad zasaženým podlažím. Dalších patnáct obyvatel z nižších částí domu odešlo ještě před příjezdem jednotek. Pro evakuované byl na místo přistaven autobus, který jim poskytl dočasné zázemí."

Hasiči na místo vyslali profesionální jednotky ze stanic Vítkov, Opava a Hlučín a také jednotky sboru dobrovolných hasičů z Vítkova, Budišova nad Budišovkou a Dvorců.

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu na místo zahájili hasiči hasební práce s nasazením jednoho vodního proudu. Požár byl lokalizován přibližně dvacet minut po příjezdu první jednotky na místo události, jeho likvidace byla ukončena o další půlhodinu později."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Policisté v součinnosti s hasiči po ukončení hasebních prací provedli kontrolu domu. Jakmile bylo zjištěno, že je dům již bezpečný, téměř všichni obyvatelé se mohli vrátit zpět do svých bytů."

Požár kompletně zničil kuchyňskou linku a vlivem vysokých teplot došlo k prohoření plastových rozvodů vody. 

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Unikající voda sice částečně zpomalila šíření požáru, zároveň však způsobila zatopení bytu v nižším podlaží. Oba zasažené byty jsou v současné době neobyvatelné."

Během události nebyl naštěstí nikdo zraněn. 

Petra Lukášová, mluvčí HZS MSK: "Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření ve spolupráci s Policií České republiky."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "V příštích dnech bude provedeno ohledání místa požářiště za přítomnosti policistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz z Frýdku-Místku z oboru elektro."

Předběžná škoda byla vyšetřovatelem příčin požáru stanovena na 400 tisíc korun. Hasiči svým zásahem ale uchránili majetek za jeden milion korun. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000053358/21-evakuovanych-pri-nocnim-pozaru-bytu-na-opavsku-horelo-v-kuchyni