Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soud poslal lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže. Měl ovlivňovat veřejné zakázky ostravského magistrátu

Asi největší a nejznámější kauza ovlivňování veřejných zakázek v našem regionu vyvrcholila vynesením rozsudku. Krajský soud poslal hlavního aktéra lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže. Podle soudce využíval kontakty na regionální politiky a zařídil, kdo zakázku vyhraje. Nikoho z politiků se ale na lavici obžalovaných dostat nepodařilo.

I když se kauza lobbisty Martina Dědice táhne už řadu let, soudce při vynesení rozsudku popsal celé schéma jednoduše. Obžalovaný Dědic využíval své známosti s regionálními politickými špičkami a ovlivňoval zadání veřejných soutěží tak, aby vyhrála jím vybraná firma. Šlo například o modernizaci a nákup tramvají nebo zakázky v městské nemocnici. Za to inkasoval miliony korun.

Igor Krajdl, soudce Krajského soudu v Ostravě: "Stal se osobou, o které níže uvedení uchazeči o veřejné zakázky věděli, že je schopen jim zajistit prostřednictvím svého vlivu na chod v uvedených obchodních společnostech vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené osoby schopny vyhovět." 

Spolu s Dědicem bylo odsouzeno ještě dalších pět osob, které se na trestné činnosti různě podílely. Dvě osoby byly obžaloby zproštěny. Potrestány byly i dvě firmy. 

Vít Koupil, státní zástupce: "Jsem rád, že soud se v zásadě skutkově shodl s obžalobou. Hodnocení důkazů, které soud provedl, je prakticky totožné s tím, co říkala i obžaloba." 

Soudce při vynesení rozsudku jmenoval přímo i politiky, kteří s Dědicem spolupracovali. Nikdo z nich se ale před soud nedostal.

Vít Koupil, státní zástupce: "Martin Dědic měl být tou bariérou mezi politiky a byznysem, přes kterého ta ne úplně čistá obchodní jednání o veřejných zakázkách a o vyplácení podílů z těchto veřejných zakázek byla řešena." 

Podařilo se prokázat že obžalovaný získal na úplatcích asi 30 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy