Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cizinci na základních a středních školách se mohou zdarma zdokonalit v češtině

Žáci středních škol i posledních ročníků škol základních s odlišným mateřským jazykem se teď mohou lépe připravit na zkoušky. Od října se v regionu rozběhly zdarma zdokonalující jazykové kurzy češtiny, které žákům umožní lépe zvládat učivo ve škole a překonat u zkoušek případnou jazykovou bariéru.

Kurzy probíhají díky jedné z aktivit projektu OKAP (Odborné a kariérové a polytechnické vzdělávání), jehož realizátorem je Moravskoslezský kraj.

Jitka Vegrichtová, odbor školství MSK: "Chceme zlepšit znalost českého jazyka u žáků cizinců, u kterých může právě jazyková nedokonalost ve výsledku vést - i přes skvělé odborné znalosti - k předčasnému nebo neúspěšnému ukončení studia střední školy. Žáci se nám v tuto chvíli ještě stále přihlašují a na základě úvodního testu jsou rozřazováni do skupin podle úrovně znalostí."
Petra Špornová, mluvčí projektu OKAP: "Dvouhodinové kurzy jsou dvakrát týdně připraveny pro žáky všech ročníků středních škol i osmých a devátých tříd základních škol, a to nejen v prezenční, ale i on-line podobě tak, aby pokryly celé území moravskoslezského regionu. Probíhat budou celkem ve čtrnácti skupinách, které budou mít zázemí především ve školách, například v Obchodní akademii v Ostravě – Mariánských Horách, v Polském gymnáziu Juliusze Słowackého v Českém Těšíně, Gymnáziu a SOŠ v Rýmařově i v dalších spolupracujících institucích."

Partnerem a realizátorem kurzů je společnost Celé Česko čte dětem.

Eva Katrušáková, Celé Česko čte dětem: "Pro pedagogy, kteří budou zabezpečovat výuku jazykových kurzů, jsme připravili přednášky a workshopy k výměně a sdílení zkušeností. Setkání vedli zkušení metodici a ostřílení učitelé češtiny jako druhého jazyka s tuzemskou i zahraničí praxí."

Výuka by měla přinést žákům znalosti v takové míře, že český jazyk nebude představovat překážku ve studiu, v práci nebo v běžném životě v České republice.

Projekt OKAP (Odborné a kariérové a polytechnické vzděláván) propojuje střední školy, kariérové poradenství a trh práce. Projekt realizuje Moravskoslezský kraj a dalších 96 partnerů od středních a základních škol v regionu, Ostravské univerzity, VŠB-TUO , Dolní oblasti Vítkovice, KVIC, Mensy ČR až po další vzdělávací instituce. Celkem propojuje 162 zaměstnavatelů, 257 škol, 21 tisíc dětí žáků a studentů a 6 500 pedagogických pracovníků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy