Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koncertní sál pro Ostravu je hotov. Zatím pouze model 1:10 pro akustické zkoušky

Asi nejdůležitější věcí pro koncertní sál je dobrá akustika. Možná nevíte, že se k tomu využívají modely, které jsou dokonale stejné, jako v projektu a to včetně čalouněných sedaček a oblečených figurek. Nyní byl dokončen takovýto model pro přípravu ostravské koncertní síně.

Téměř půl roku vznikal v Mnichově Hradišti v dílnách firmy zabývající se akustikou model interiéru koncertního sálu, který bude vybudován v Ostravě. Měřítko 1:10 je dostatečné pro následná měření akustických poměrů, které provede špičková světová společnost Nagata Acoustic z Japonska.

Jan Antoš, architekt: „Naplánovány jsou tři série měření. Po prvních dvou sériích proběhne vyhodnocení, na základě kterého může dojít k úpravě některých detailů návrhu řešení. Poslední série měření tyto úpravy ověří. Cílem měření je ověřit, že tvar sálu vycházející z výpočtů a počítačového modelování a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku."

Při budování modelu je důležitý každý detail. Jeho rozměry jsou přibližně  4 na 5 metrů a je vysoký dva a půl metru. Na čalouněných sedačkách budou oblečené figurky, které musejí mít dokonce vlasy. 

Jan Antoš, architekt: "Figurky s křesílkama vlastně simulují reálnou návštěvu v tom sále a ovlivňují dobu dozvuku."

Jen takto může být dosaženo dokonalé akustiky, která je klíčová pro každý velký orchestr.

Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava: "Akustika koncertního sálu je pro stočlenný orchestr, který hraje výhradně akusticky, zcela zásadní. Je to stejné, jako když máte skvělý přehrávač a k tomu dokonalý reproduktor. Jedno bez druhého nefunguje." 

Model bude poté, co splní svůj účel převezen do Ostravy, kde si ho budou moci prohlédnout zájemci. Stavba koncertní haly by měla být zahájena ve druhé polovině příštího roku. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy