Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kriminalita v MS kraji loni poklesla o 9 procent. Vražd bylo 7 a všechny jsou objasněné

Dnes máme dobrou zprávu od policie. Kriminalita v loňském roce v našem kraji poklesla o 9 procent. Pokles zaznamenala celá Česká republika. Výrazně, téměř o polovinu, ubylo také vražd.

V roce 2021 se v MS kraji stalo 17 865 trestných činů, což je o asi 1800 méně, než o rok dříve. Jde o meziroční pokles 9 procent. Objasněnost trestných činů je asi 64 procenta. Hlavních důvodů poklesu kriminality, a to v celé naší zemi, je několik. Souvisí s pandemií, ale také se zlepšuje práce policistů. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní důvody poklesu kriminality jsou z dlouhodobého pohledu opatření proti pandemii covidu-19 a s tím související snížení mobility osob a omezení veřejných či veřejnosti přístupných aktivit nebo například novelizace trestního zákoníku, kdy došlo ke změně dolní hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 000 Kč."

Stíháno bylo celkem téměř 9 tisíc osob, z nichž bylo 4 475 recidivistů. Policisté nejčastěji vyjíždějí ke vloupačkám do různých objektů

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Nejčastějším trestným činem v Moravskoslezském kraji za loňský rok byly krádeže vloupáním do ostatních objektů, jde o kůlny, stodoly a garáže, které nejsou součástí nemovitosti. Následuje maření výkonu úředního rozhodnutí a krádeže prosté v obchodech. Největší skladbu trestných činů zaujímá stále obecná kriminalita s 78,9 %. Ta se skládá z majetkové, ostatní, násilné a mravnostní. Následuje zbývající kriminalita se 14,9 % a hospodářská kriminalita s 6,3 %."

Vražd bylo loni pouze 7. Tři jsou vyšetřovány jako pokusy. Nejčastějším motivem byla žárlivost a osobní vztahy. Všechny jsou objasněny. Krajské ředitelství policie je v celorepublikovém srovnání druhé nejzatíženější. Ostrava opět předběhla v kriminalitě hned 6 krajů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy