Pedagog Jiří Svoboda z Masarykova gymnázia v Příboře získal prestižní uznání britské královské rodiny. Jeho královská Výsost princ Edward ocenila sto pedagogů z celého světa, kteří se ujali řízení místních programů DofE, tedy Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Jiří Svoboda program na příborském gymnáziu vede třetím rokem a mezi stovku oceněných se dostal díky svému přístupu a nasazení.
Jiří Svoboda, oceněný pedagog: „Myšlenka DofE je úžasná, mě oslovila, jakmile jsem se o ní dozvěděl. Naše škola se zapojila asi tři roky zpátky, jsme poměrně čerství účastníci. Žáky to zaujalo, nyní plní DofE třetina našich žáků.“
Co třeba děláte a jaké tam jsou úkoly?
Jiří Svoboda, oceněný pedagog: „Každá úroveň je rozdělená na čtyři aktivity. Dobrovolnictví, pohyb, dovednost a expedice. Každý účastník si volí svůj cíl v každé aktivitě nezávisle na ostatních. Je to o překonání sebe samého.“
Co to vašim studentům podle vašeho názoru přináší?
Jiří Svoboda, oceněný pedagog: „Hlavně jim to přináší to, že se učí dlouhodobě pracovat na svém cíli. Zvolí si ho, pracují na něm třeba půl roku nebo rok. Je důležitá vytrvalost. Zvolí si aktivity, které by jinak nikdy nedělali.“
Kromě těchto věcí projekt DofE přinesl jedno velké ocenění přímo pro vaši osobu, tak jak velké to pro vás bylo překvapení, jak si toho ceníte?
Jiří Svoboda, oceněný pedagog: „Já jsem to samozřejmě vůbec nečekal, už z toho důvodu, že v DofE pracuji třetím rokem. Bylo to pro mě obrovské překvapení, nečekal jsem to.“
Za co to máte, řekli vám?
Jiří Svoboda, oceněný pedagog: „Ano, řekli mi to, přišlo to napsáno v děkovném dopise. Je to za aktivní práci jednak s našimi účastníky, ale taky s DofE České republiky.“
Jiří Svoboda obdržel pochvalný dopis přímo od Jeho královské Výsosti prince Edwarda – nejmladšího syna prince Philipa a britské královny Alžběty II. – a speciální pamětní minci vyrobenou Královskou mincovnou, která připomíná život a odkaz prince Philipa. Celkem bylo uděleno pouze sto těchto mincí, získali je pedagogové, kteří mají v rámci programu největší vliv a zcela vynikají nad ostatními.
Pavel Kerekeš, ředitel Gymnázia Příbor: „Já DofE beru jako významnou aktivitu, která v rámci školy probíhá. Musím říct, že žáků, kteří se toho účastní je skoro čtvrtina z celé školy. Účastní se aktivně, jsme přesvědčeni, že je to připravuje do budoucího života.“
Třešničkou na dortu bylo ocenění královské rodiny pro vašeho pedagoga, jak jste tuto zprávu přijali?
Pavel Kerekeš, ředitel Gymnázia Příbor: „S velkým překvapením, protože řekněme, že když někdo něco získá, je to za dlouhodobou práci. On tohoto úspěchu dosáhl po dvou letech.“
Jeho jméno se skloňovalo ve všech médiích, jak byste ho jako pedagoga charakterizoval?
Pavel Kerekeš, ředitel Gymnázia Příbor: „Každý si hledáme svou parketu v rámci vzdělávání. U něj jsou největší parketou volnočasové aktivity. Ať už to jsou adaptační kurzy, preventivní kurzy, soutěže, turnaje. Současně učí výpočetní techniku. Proto, pokud nebyla možnost scházet se prezenčně, pro něj to organizovat online nebyl žádný problém.“
Předpokládám, že tento úspěch povzbudí i další žáky a učitele k zapojení do DofE, tak váš pohled na to, co to přináší vaší škole?
Pavel Kerekeš, ředitel Gymnázia Příbor: „Snažíme se ani ne tak o masivnost, jako o zefektivnění účastnosti žáků, kteří tam jsou. Aby to dělali proto, že to dělat chtějí.“
Barbora Polášková, účastnice DofE: „Cíl jsem si momentálně stanovila vaření, tam mám za cíl uvařit 52 jídel, což vychází na každý týden jedno. Myslím, že se mi to daří plnit celkem dobře. Vařit jsem se naučila lépe, protože to plním nějaký třicátý týden. Potom mám také za cíl pomoct spolužákovi zlepšit si známku z Francouzštiny. Jsem ráda, že máme pana učitele na naší škole, protože je jediný z České republiky a jeden z mála na světe. Je fajn, že provozuje DofE na naší škole.“
Jak vás motivuje k tomu, aby jste ty cíle plnili?
Karolina Jalůvková, účastnice DofE: „Pomáhá nám s určováním svých cílů, abychom je zvládli splnit, nebo si je dobře nastavili. Kdybychom měli nějaký problém, můžeme se na něj obrátit.“
Program funguje ve 130 zemích světa, ročně ho plní 1,3 milionu mladých lidí. Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Moravskoslezský kraj podporuje, na její organizaci v regionu již poskytl 330 tisíc korun.