V druhé polovině prosince minulého roku ve večerních hodinách přijal operační důstojník policie na linku 158 SMS zprávu s nebezpečnou výhružkou.
text: „Za spatne chovani prodavacek podpalim jiste obchodni centrum v Ostrave. je mi to lito...Berte to jako Vanocni bengal.“
Zhruba o hodinu později operační důstojník ze stejného telefonního čísla obdržel další zprávu.
text: „Ja sdělal srandu.“
Policisté ale neponechali nic náhodě. Vzhledem k tomu, že zpráva nebyla cílena na konkrétní obchodní centrum, museli policisté vyrazit do všech center ve městě.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Strážci zákona přijali zvýšené bezpečnostní opatření spočívající v kontrolách nákupních center. Do tohoto se zapojily více jak dvě desítky policistů. Naštěstí se výhružná zpráva nepotvrdila."
Případ si následně převzali kriminalisté z Ostravy-Hrabůvky, kteří do několika dnů autora zpráv vypátrali. A pro policisty vůbec nebyl neznámý. Podobného jednání už se opakovaně dopustil v minulosti a byl za to také odsouzen.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisařka 3. oddělení obecné kriminality v minulém týdnu ve zkráceném přípravném řízení sdělila 52letému muži podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení. Jak sám u výslechu uvedl, měl mít před odesláním zprávy konflikt s prodavačkou v jednom z hypermarketů v Ostravě-Dubině, a protože byl naštvaný, měl zprávu poslat. Výslech ukončil slovy, že to nemyslel vážně a svého jednání lituje."
Policisté upozorňují, že jakékoliv oznámení, které nese znaky vyhrožování či šíření poplašné zprávy, berou zcela vážně a rozhodně ho nepodceňují.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Byť se může vyhrožující osoba tímto způsobem domáhat například pozornosti, či volat o pomoc (ze zdravotních důvodů, špatné rodinné situace, finanční situace atd.), vždy si musí uvědomit následky svého jednání. Policisté k těmto opatřením přistupují okamžitě, kdy je zapojeno mnoho sil a prostředků."
Mohou tak chybět tam, kde jsou zrovna opravdu potřeba. Za každou výhružku může být autor potrestán. Bez ohledu na to, zda bude pak tvrdit, že to byl žert, omyl nebo to nemyslel vážně.