Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky. Červenému kříži je daroval MS kraj

Celý MS kraj |

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

Nahlásit chybu


K tématu

Kraj pomůže nejvíce postiženým rodinám z Otic, kterým bouře poškodila dům

29. června 2023 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj uvolní ze Zajišťovacího fondu, který je určený na řešení mimořádných událostí, půl milionu korun. Peníze rovným dílem rozdělí mezi majitele 5 rodinných domů v Oticích, které nejvíc poničily silné bouřky.

Policisté z Ostravy oživili muže, který doma zkolaboval. S transportem pak museli pomoci hasiči

5. ledna 2024 12:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Policisté hlídkové služby z Ostravy na Vánoce zachránili muže, který náhle zkolaboval. V masáži srdce se střídali až do příjezdu zdravotníků. Ti potvrdili, že byla skutečně klíčová včasnost zásahu.

Dobrovolní hasiči pomáhají záchrance v okrajových částech kraje. Loni vyjeli 32 krát

30. ledna 2024 12:54 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Plánovaná první pomoc na vyžádání funguje. Jde o projekt, kdy dobrovolní hasiči zaskakují za zdravotníky v okrajových částech regionu a až do jejich příjezdu poskytují pacientům první pomoc. Loni takto vypomáhali ve 32 případech.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky. Červenému kříži je daroval MS kraj
Vydáno 9. března 2022 12:02, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030259/na-ukrajinu-vyrazily-dopoledne-z-ostravy-sanitky-cervenemu-krizi-je-daroval-ms-kraj