Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky. Červenému kříži je daroval MS kraj

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy