Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj hledá místo pro vybudování stanového městečka pro uprchlíky. Evidováno je jich 5200

MS kraj hledá vhodné místo pro vybudování stanového městečka pro uprchlíky. Zatím je ale ubytovacích kapacit dostatek. Asistenčním centrem už prošlo 5200 uprchlíků, kolik jich ale zůstalo v kraji nikdo netuší.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje se v pondělí znovu sešel, aby řešil pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Podle Ivo Vondráka zatím hejtmani na jednání s vládou nedospěli k adekvátní částce na uprchlíka. 180 korun nabízených ministerstvem financí je prý málo. Hejtmani požadují alespoň 350 korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Zajistit stravování na celý den za 180 korun a ti lidi si musejí navíc nakoupit například hygienické potřeby, považujeme všichni hejtmani tuto částku za velmi nízkou." 
Asistenčním centrem v Ostravě doposud prošlo 5200 uprchlíků a asi 30 procent z nich bylo i v našem kraji ubytováno. Vláda počítá, že by v MS kraji mělo zůstat asi 15 tisíc lidí. Obce s rozšířenou působností kraji nabízejí přibližně 6 a půl tisíce lůžek. Vznikl také speciální tým, který hledá místo pro stavbu nouzových přístřešků. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Snažíme se to udělat tak, aby to nebylo příliš blízko měst, ale aby to nebylo ani daleko. Musí tam být dostupná infastruktura, kanalizace, energetika tzn. přípojky na elektřinu i na vodu. Hasiči už na tom pracují a máme nějaká místa vytipována."
V současné době je okamžitě k dispozici 200 lůžek a dalších 230 nabídla Slezská univerzita v Opavě. Bohužel se zatím neeviduje, jestli a kam se Ukrajinci stěhují dále, což může být v budoucnu problém. Komplikované bude i jejich případné přemísťování mezi kraji v rámci dohodnutých kvót.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail