Čtyřicet dětí z ukrajinského Dnipra tráví první polovinu března mimo realitu válkou zasažené země. Partnerské město Ostrava pro ně připravilo zimní pobytový tábor v Beskydech. Děti čeká dvanáct dnů plných výletů, sportu i kreativních aktivit.
Děti z Dnipra v Ostravě; foto: Magistrát města Ostravy
Děti z Dnipra v Ostravě; foto: Magistrát města Ostravy
Děti z Dnipra v Ostravě; foto: Magistrát města Ostravy
Děti z Dnipra v Ostravě; foto: Magistrát města Ostravy
O zimní pobytový tábor požádal primátor ukrajinského Dnipra Borys Filatov. Partnerské město Ostravy čelí následkům ruské agrese a potýká se například s poškozenou energetickou infrastrukturou a výpadky elektřiny. Ostrava proto připravila program, který dětem umožní na chvíli zapomenout na každodenní starosti a prožít bezpečné dny v přírodě.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Čtyřicet dětí z Dnipra stráví dvanáct březnových dnů v Beskydech, připraven je volnočasový program, který obsáhne sportovní, kreativní i vzdělávací aktivity. Krom programu v přírodě Beskyd děti zavítaly také do Ostravy.“
Program pro děti ve věku od 11 do 15 let připravila ostravská střediska volného času Moravská Ostrava a Korunka. Děti čekají výlety po Beskydech, návštěva lanového centra Tarzánie, výprava do Frenštátu pod Radhoštěm, bazén i prcházka lesní stezkou.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V rámci poznávání beskydské přírody děti mohou absolvovat turistický výšlap po naučné stezce Beskydské nebe s výhledy na okolní krajinu. Neschází možnost výjezdu lanovou dráhou na Pustevny a záměr případné návštěvy oblíbené Stezky Valaška, nabízející jedinečný pohled na Beskydy z korun stromů. Kulturní část programu obsáhl plán návštěvy Valašského muzea v přírodě, kde se děti mohou seznámit s tradiční architekturou, řemesly a historií regionu."
Děti navštíví i Ostravu, kde si vyzkouší různé odborné workshopy a kreativní dílny.
Andrea Hoffmannová (Piráti), radní Ostravy: „Konkrétní program je přizpůsoben psychické pohodě dětí, jejich zdatnosti a samozřejmě aktuálnímu počasí i věku účastníků pobytového tábora. Nemůžeme predikovat zkušenosti dětí z válečného konfliktu, program proto na místě pedagogové našich středisek volného času konzultují s ukrajinskými pedagogy, kteří děti z Dnipra doprovází. Cílem je dětem nabídnout bezpečné prostředí v naší zemi.“
Zimní tábor je dalším krokem ve spolupráci mezi Ostravou a Dniprem, které se partnerským městem stalo v roce 2024. Město zároveň pokračuje v pomoci Ukrajině – ve spolupráci s Diecézní charitou Ostravsko-opavskou například organizuje sbírku na nákup elektrocentrál a nabíjecích stanic pro Dnipro.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Vzhledem k aktuální situaci v Dnipru, stiženém poškozenou energetickou infrastrukturou a souvisejícími výpadky elektřiny, jsme iniciovali ve spolupráci s Diecézní charitou Ostravsko-opavskou také finanční sbírku na nákup centrál a nabíjecích stanic, do níž mohou zájemci přispět ještě do konce března. Finančně přispěje opět město, pomoc chceme projednat na nejbližším, březnovém zastupitelstvu.“
Dva roky neoprávněně pobírali humanitární dávky. Muž se vydával za invalidu a žena o peníze žádala z Ukrajiny, i když v Česku vůbec nežila. Celkem stát připravili o více než 300 000 korun, které chtěli původně použít na nákup auta. Místo vozu je však čeká trest a vyhoštění z republiky.
Příměstský tábor Střediska volného času Klíč Frýdek-Místek nabídl dětem netradiční zážitek. Vyjížděly totiž do jízdárny ke koním. Učily se, jak s koňmi zacházet, jak o ně správně pečovat, a pod dohledem zkušených lektorek si vyzkoušely i jízdu v kryté hale.
Konala se Malá cena Nového Jičína. Tradiční plavecké závody přivítaly i účastníky ze Slovenska a Ukrajiny. Vody bazénu tak zdolávalo na tři sta plavců.
Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.
Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech
Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.
Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.
Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.
Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.
Oslavy 70. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Havířov Město nabídly nejen setkání členů a hostů, ale také ukázky techniky a zásahů. Zástupci radnice zároveň ocenili jejich práci a ujistili, že město bude sbor podporovat i v dalších letech.
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
Hokejbalové mistrovství světa v Ostravě začíná. Ve vítkovické Ostravar Aréně i tréninkové hale se utkají nejlepší světové týmy mužů i žen. Sportovci i pořadatelé se těší na skvělé fanoušky a doufají v pokoření rekordů v návštěvnosti.
Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.
Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.
Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.
Ostrava zajistila zimní tábor pro 40 dětí z ukrajinského Dnipra
Vydáno 7. března 2026 11:26, Ostrava-město, Jiří Cileček
Čtyřicet dětí z ukrajinského Dnipra tráví první polovinu března mimo realitu válkou zasažené země. Partnerské město Ostrava pro ně připravilo zimní pobytový tábor v Beskydech. Děti čeká dvanáct dnů plných výletů, sportu i kreativních aktivit.
Děti z Dnipra v Ostravě; foto: Magistrát města Ostravy
O zimní pobytový tábor požádal primátor ukrajinského Dnipra Borys Filatov. Partnerské město Ostravy čelí následkům ruské agrese a potýká se například s poškozenou energetickou infrastrukturou a výpadky elektřiny. Ostrava proto připravila program, který dětem umožní na chvíli zapomenout na každodenní starosti a prožít bezpečné dny v přírodě.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Čtyřicet dětí z Dnipra stráví dvanáct březnových dnů v Beskydech, připraven je volnočasový program, který obsáhne sportovní, kreativní i vzdělávací aktivity. Krom programu v přírodě Beskyd děti zavítaly také do Ostravy.“
Program pro děti ve věku od 11 do 15 let připravila ostravská střediska volného času Moravská Ostrava a Korunka. Děti čekají výlety po Beskydech, návštěva lanového centra Tarzánie, výprava do Frenštátu pod Radhoštěm, bazén i prcházka lesní stezkou.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V rámci poznávání beskydské přírody děti mohou absolvovat turistický výšlap po naučné stezce Beskydské nebe s výhledy na okolní krajinu. Neschází možnost výjezdu lanovou dráhou na Pustevny a záměr případné návštěvy oblíbené Stezky Valaška, nabízející jedinečný pohled na Beskydy z korun stromů. Kulturní část programu obsáhl plán návštěvy Valašského muzea v přírodě, kde se děti mohou seznámit s tradiční architekturou, řemesly a historií regionu."
Děti navštíví i Ostravu, kde si vyzkouší různé odborné workshopy a kreativní dílny.
Andrea Hoffmannová (Piráti), radní Ostravy: „Konkrétní program je přizpůsoben psychické pohodě dětí, jejich zdatnosti a samozřejmě aktuálnímu počasí i věku účastníků pobytového tábora. Nemůžeme predikovat zkušenosti dětí z válečného konfliktu, program proto na místě pedagogové našich středisek volného času konzultují s ukrajinskými pedagogy, kteří děti z Dnipra doprovází. Cílem je dětem nabídnout bezpečné prostředí v naší zemi.“
Zimní tábor je dalším krokem ve spolupráci mezi Ostravou a Dniprem, které se partnerským městem stalo v roce 2024. Město zároveň pokračuje v pomoci Ukrajině – ve spolupráci s Diecézní charitou Ostravsko-opavskou například organizuje sbírku na nákup elektrocentrál a nabíjecích stanic pro Dnipro.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Vzhledem k aktuální situaci v Dnipru, stiženém poškozenou energetickou infrastrukturou a souvisejícími výpadky elektřiny, jsme iniciovali ve spolupráci s Diecézní charitou Ostravsko-opavskou také finanční sbírku na nákup centrál a nabíjecích stanic, do níž mohou zájemci přispět ještě do konce března. Finančně přispěje opět město, pomoc chceme projednat na nejbližším, březnovém zastupitelstvu.“