Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Zkoušeli jsme optické klamy, když máte za nádobou s vodou třeba šipku, tak když se podíváte přes tu kulatou nádobu plnou vody, tak se šipka otočí. Takže to oko trošičku klame i váš mozek. Děti nejvíce zaujme všechno, co si můžou vyzkoušet na vlastní kůži. Aby si zkusily, jak to funguje, pochopí to takhle nejlépe, když si to zkusí. Víceméně je zaujalo úplně všechno. Nevěděly, že v ovoci je nějaká elektřina, nebo když máte předmět dokonale vyrovnaný, můžete s ním balancovat na prstu. Takové kouzelnické triky jsme jim ukazovali a to je velmi velmi zaujalo.”
Kristýna Volná, návštěvnice archeoparku: “Viděla jsem, že jak se vajíčko dá postavit na špičku. Budu zkoušet sáček s tím dáváním tužek do sáčku.”
Všechny experimenty si děti mohou vyzkoušet doma. Nejsou nebezpečné a suroviny jsou běžně dostupné.
Natálie Nalevajková, návštěvnice archeoparku: “Přijela jsem tady s dědou. Moc se mi to líbilo. Viděla jsem hodně zajímavostí, jak nafouknout balonek bez toho, abychom do něj foukali. Budu třeba zkoušet, jak můžu postavit vajíčko na špičku.”
Dalibor Petrželka, návštěvník archeoparku: “Hledíme, že tady tyto pokusy, na které si vzpomínám i ze základní školy z fyziky, zejména z fyziky, tak zabavily i dospělé. I když děti to, na co si můžou stáhnout, co můžou poznat a nejlépe, co si můžou zkusit, tak asi zaujme vyloženě nejvíce.