Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj dá letos na kulturu a památky 131 milionů korun

Moravskoslezský kraj rozdělí v letošním roce na dotacích do kultury a památkové péče bezmála 131 milionů korun, to je oproti minulému roku o 49 a půl milionu více. Krajské peníze půjdou na opravy památek, knihovnám v regionu, na podporu kulturních akcí i profesionálních divadel a filharmonie.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Vnímání našeho kraje se postupně proměňuje, náš region má mezi milovníky kultury jméno, což mě samozřejmě velmi těší. A chceme přispět k dalšímu oživení kultury našeho kraje, podpořit kulturní ekosystém – Culture District. Krajské peníze letos půjdou vedle živé kultury také do digitalizace v kultuře, budou také sloužit pro představení významu kulturně-historického dědictví, ale také do edukace v kultuře. V posledních letech se příspěvky na kulturu a památkovou péči meziročně navyšují. No a letos, jak se říkává, porcujeme medvěda. Do této oblasti půjde z krajského rozpočtu o skoro 50 milionů více než vloni, připraveno máme bezmála 131 milionů."

Zastupitelé Moravskoslezského kraje na svém březnovém jednání odsouhlasili 14,5 milionu korun na 38 projektů památkové péče.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "„Přislíbili jsme 700 tisíc korun na přestavbu zvoničky v Krásné pod Lysou Horou, půlmilionová podpora pak půjde například na obnovu oken zámku v Hnojníku, obnovy špýcharů v Kobeřicích a v Hlavnici, opravu věže evangelického kostela v Návsí, obnova původních interiérů v zámku v Hošťálkovech, obnovu fasády Španělské kaple v Novém Jičíně nebo třeba opravu střechy sýpky v Příboře. Kraj má pro letošek k dispozici dalších 30 milionů korun na obnovy památek nadregionálního významu, o dotaci si zájemci budou moci zažádat do 27. dubna 2022.“

Moravskoslezský kraj letos opět podpoří řadu kulturních akcí. Jedná se o události, které svým významem přesahují hranice kraje i celé České republiky, ale i o akce, které jsou důležité pro komunitní a kulturně-společenský život v obcích. Podpořeno bude i několik novinek.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Mezi podporované stálice jako Janáčkův Máj, Beats for Love, Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, Colours of Ostrava, Otevřené chrámy nebo Svatováclavský hudební festival se letos dostal například festival reBarbora, který má ambici být festivalem trvale udržitelným, snižujícím lidské stopy v krajině."

Na skoro tři desítky významných akcí bude rozděleno 26 milionů korun. Dalších 17 milionů pak kraj přispěje i na menší akce, jako jsou Ladná Čeladná, Mezinárodní hudební festival Slezská lilie, aktivity ostravského centra PANT, Baškohrátky, Horečky fest nebo koncert Všechny barvy duhy, který pořádá ostravský Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "S podporou památkové péče a kultury to myslíme vážně. Důkazem může být i 22 milionů, které jsou pro letošek schválené pro knihovny v regionu nebo naše pravidelná podpora profesionálních divadel a profesionálního symfonického orchestru, na kterou letos vydáme necelých 6 milionů korun. Bohatý kulturní život je zkrátka pro každou společnost velmi důležitý."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy