Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na mošnovském letišti by mohla vzniknout vojenská základna. Zvýší to prý bezpečnost v našem regionu

V okolí mošnovského letiště by mohla vzniknout vojenská základna Severoatlantické aliance. Po útoku Ruska na Ukrajinu je tato možnost znovu aktuální a přiklání se k ní stále více lidí. Podle hejtmana Ivo Vondráka by se tím zvýšila bezpečnost celého našeho regionu.

O možnosti vybudovat na Letišti Leoše Janáčka Ostrava vojenskou základnu USA se hovoří už několik let a nyní je tento projekt znovu na stole. Ministryně obrany Jana Černochová se chystá na cestu do USA a chce tam údajně o americké základně v naší zemi jednat. Mošnov je jednou z možných variant. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Myslím, že to není problém. Máme jednu z nejdelších přistávacích drah. Teď je to otázka dalších rozhodnutí, kdo by tady byl, za jakým účelem, o jaký typ techniky by se jednalo. Je to věc dalších diskuzí."

Mošnovské letiště už vojenským účelům sloužilo a dlouhá přistávací dráha umožňuje přítomnost všech letadel bez omezení. Kraj už navíc jedná s Armádou České republiky o budování logistického centra. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Jestliže by v Mošnově bylo logistické centrum nebo základna a ČR je členem NATO, tak s tím souvisí protivzdušná obrana. Je omyl si myslet, že letiště by v případě jakéhokoliv konfliktu nebylo strategickým cílem." 
Zdeněk Nytra (ODS), senátor: "Následovaly by všechny legislativní kroky, muselo by to schválit NATO, ale z mého pohledu by to bylo zvýšení obranyschopnosti nejen ČR, ale celého východního křídla a byl by to dobrý krok."

V příštích letech je navíc v plánu rozsáhlá rekonstrukce přistávací dráhy za miliardy korun, na které by se v případě realizace projektu americké vojenské základny v Mošnově mohl stát finančně  podílet. V regionu by pak zůstalo více peněz na jiné investice.

Nahlásit chybu


K tématu




MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště okres Bruntál
Bruntál
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail