Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči zachraňovali z jímky krávu a tele. Několik hodin prokopávali zdi a základy budovy

Hasiči si musejí poradit s každou situací a zásahy jsou mnohdy opravdu náročné. Ve Starých Heřminovech si museli připadat jako horníci za starých časů, když jejich hlavními nástroji byly svaly a ruční technika. Museli se totiž pobourat až k základům objektu, kde se do jímky propadla kráva s teletem.

Po dvacáté hodině večer volal na tísňovou linku hasičů farmář, že se mu do jímky u objektu napáječky propadla kráva i s teletem. Byli v hloubce přibližně dva metry. Na dně jímky byla navíc voda a teleti hrozilo utonutí. Bylo nejprve nutné odčerpat vodu a teprve potom se hasiči pustili do záchrany. Bohužel nebylo možné využít hydraulický jeřáb a tak přišly na řadu svaly hasičů.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Jako nejvhodnější a prakticky jediné možné se ukázalo odkopání základů budovy a vytvoření díry z vnější strany. Před zahájením prací jednotky motorovou pilou odstranily několik stromů pro vytvoření pracovního prostoru. S odkopáním zeminy pod základy pomohl přivolaný bagr, díru do zdi pak udělali hasiči rozbrušovací pilou a bouracím kladivem. Náročná práce trvala několik hodin, kromě průběžného odebírání zdiva bylo rovněž nutné odřezávat armatury v demolovaném betonu a klidnit obě zvířata."

Zhruba ve dvě hodiny v noci byl otvor dostatečně velký a a hluboký, aby mohla být zvířata vytažena. Nejprve přišlo na řadu tele s tím, že kráva za ním pak půjde sama.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Pod tele podvlekli široké hadice, aby zvíře při manipulaci trpělo co nejméně a silnými pažemi mládě koordinovaně vytáhli na plochu vedle budovy. Tam poté přinesli seno a tele v rámci možností usušili a zajistili mu tepelný komfort."

Po dohodě s majitelem hasiči netáhli násilím krávu ven, ale nechali ji na místě. Ráno pak farmář telefonoval, že se po odpočinku kráva za svítání vydala sama ven za svým teletem přes vykopaný otvor.

Nahlásit chybu


K tématu




Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o., advokátní kancelář, Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail