Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po pádu ze žebříku si muž poranil mozek. Vrtulník ho převezl do nemocnice

Zdravotníci ve čtvrtek spěchali do Orlové, kde se vážně zranil muž, který spadl ze žebříku. Svědci se ho snažili převézt do nemocnice, kde je ale ještě u vjezdu dostihla záchranná služba, pacienta ošetřila a vrtulník ho šetrně přepravil do Fakultní nemocnice Ostrava.

Podzim je jedním z období, kdy se množí pády z výšek. Většinou to souvisí se sběrem ovoce, kdy lidé vylezou na špatně zajištěný žebřík a převrátí se. Starším lidem se také může zatočit hlava. Na Karvinsku spadl muž ze žebříku ve výšce asi 7 metrů a vážně se zranil. Svědci ho naložili do kufru auta a vezli ho do nemocnice. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za pět minut již byl první tým záchranné služby u postiženého, a to ve vjezdu nemocnice Orlová, do níž byl bez zajištění ve vozidle převážen. Jeho stav byl život ohrožující, zasahující lékař zjistil poranění hlavy, mozku a horní končetiny."

Lékař ho ošetřil a muž byl poté naložen do vrtulníku a přepraven na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava. Záchranáři ale důrazně varují před tímto postupem. V podobných případech je nutné počkat na zdravotníky a postiženého nikam nevozit. Neodborná manipulace může pacientovi spíš uškodit.

Petr Jaššo, vedoucí Centra vzdělávání ZZS MS kraje: "Pokud pacient nereaguje, je nutné ho co nejšetrněji přetočit na záda a to s pomocí fixace hlavy a těla, abychom pacienta přetáčeli v jedné rovině. Zásadně ale s pacientem nemanipulujeme, pokud to není nutné." 

Nejlepší je v případě úrazu nebo jiné podobné události okamžitě volat tísňovou linku 155 a postupovat podle pokynů operátora. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy