Město Hlučín vždy bývalo kolébkou výborných řemeslníků známých v širokém okolí i za hranicemi. A tak je přirozené, že právě do Hlučína se pravidelně sjíždějí mladí malíři z celé republiky, aby porovnali své dovednosti, vyměnili si zkušenosti a navázali nové vztahy. K tomu přispívá akce s názvem Hlučín, město s řemeslnou tradicí. Jejím hlavním cílem je popularizovat obor malíř i další řemesla a služby.
Jindřich Honzík, ředitel OU a PŠ Hlučín: „Máme desátý ročník, děláme to hlavně pro propagaci tohoto řemesla, které dnes ve společnosti chybí. Stavební řemesla mají budoucnost a malíř není výjimkou. Jako jedna z mála škol vždy naplníme celou třídu malířů a natěračů.“
Mladí malíři a natěrači byli pod bedlivým dozorem zástupce Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů.
Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR: „Je to velmi kreativní obor, malíř dělá kulturu vašeho bydlení. Je to vlastně prodloužená ruka architekta.“
Své umění na náměstí v Hlučíně předváděli mladí malíři a natěrači z celé České republiky.
anketa: účastníci přehlídky
„Přijela jsem z Olomouce, z polytechnické střední školy.“
„Jsem rád, že můžeme prezentovat to, co umíme. Rád bych jednou rozjel svou vlastní živnost a taková zkušenost mi může pomoct.“
„Přijeli jsme z Českých Budějovic a jsme tady proto, abychom si porovnali své zkušenosti a dovednosti s ostatními školami. Prezentujeme svou školu i řemeslo.“