Ceny, které předával náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny, mají nejúspěšnějším žákům a týmům středních škol poděkovat a také je motivovat do budoucna.
Letos bylo na krajský úřad doručeno 61 návrhů na ocenění jednotlivců a 20 návrhů v kategorii školních týmů, což svědčí o mimořádných úspěších nejen žáků, ale také škol, které své reprezentanty pečlivě a svědomitě připravují. Ocenění středoškoláci obdrželi certifikáty, plastiky z dílny Střední umělecké školy Ostrava a poukázky na nákup zboží pro volný čas.
Ten zmiňovaný student z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku se jmenuje Lukáš Linhart. Ten v krajských kolech obsadil stupně vítězů v Astronomické a Fyzikální olympiádě a ve Středoškolské odborné činnosti. Úspěšný byl i v celostátních kolech dalších fyzikálních soutěží a Astronomickou olympiádu vyhrál. Zúčastnil se, kvůli covidu na dálku, i Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v Bogotě a získal bronz na mezinárodní úrovni. Ale velkých úspěchů už dosahuje několik let.
Všestranně nadaná je také Stela Srpová z Gymnázia Volgogradská v Ostravě, která si kromě jiných přinesla i bronzovou medaili z celostátní soutěže Co víš o energetice a v Astronomické olympiádě. V praktických dovednostech v oblasti oprav silničních vozidel a stavby závodních speciálů vyniká Michal Pustějovský z Vyšší odborné školy, Střední školy a Středního odborného učiliště v Kopřivnici, který se mimo jiné stal laureátem prestižního celostátního ocenění České ručičky. Nebo Alena Piskořová z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, která školu reprezentuje na celostátních a mezinárodních přehlídkách ve hře na příčnou flétnu, bude příští rok vystupovat jako sólistka s Janáčkovou filharmonií a dokonce i v zahraničí.
Za zmínku stojí i úspěchy týmu Gymnázia Cihelní ve Frýdku-Místku, který přivezl zlaté medaile z prestižní vědecké přehlídky Expo Science Asia, která se konala letos v Dubaji. Porotce zaujal projektem zaměřeným na šetrné nakládání s vodou.