Nezisková organizace The Ocean Cleanup sídlí v Nizozemsku a zabývá se environmentálním inženýrstvím s cílem vyvíjet technologie pro extrakci plastového znečištění nejen z oceánů, ale i pro zachycení daného odpadu ještě v řekách, než se vůbec dostane do moří.
Plovoucí bariéra tažená dvěma loděmi tak ze skvrny v Tichém oceánu odstranila už kolem 170 tisíc kilogramů odpadu.
Většina plastového odpadu se do „skvrny“ dostane z šesti zemí, které patří i mezi hlavní rybářské velmoci – třetina je z Japonska, třetina z Číny, desetina z Jižní Koreje a po dvacetině si mezi sebe dělí USA, Kanada a Tchaj-wan.
The Ocean Cleanup začal systém testovat v roce 2018, nejprve v ústí nejšpinavějších řek do moře. Poprvé plovoucí zařízení s bariérou vyplulo do Velké tichomořské odpadkové skvrny v září 2018, ale příliš nefungovalo, a nakonec se i rozpadlo.
Ten stejný rok také Boyana Slata ve 25 letech jmenovala Evropská komise členem rady panelu řešícího obnovu oceánů – již dříve jeho nápad navíc ocenila i OSN. V listopadu 2020 pak představil i první výrobky z vylovených plastů: recyklované sluneční brýle.
Nizozemský start-up založený před devíti lety vybral dodnes na svoji technologii přes 35 milionů dolarů (více než 860 milionů korun).
Onen systém operující v Pacifiku se za působení větru, mořských proudů a vln automaticky zformuje do tvaru písmene U. Sběrač brázdí vody, dokud senzory nevyšlou zprávu, že se záhyb naplnil odpadem. Obří plovoucí bariéry jsou zapřaženy za loděmi, které plasty z hladiny i pár metrů pod ní nabírají. Princip lze vlastně přirovnat ke sbírání nečistot síťkou z bazénu.
Tato druhá generace systému, tedy „Jenny“, jež si nedávno připsala výše zmíněný rekord, sice na délku měří 800 metrů, ale pořád je to podle Slata „příliš malé“. Start-up tak představil novější systém, který má oblast v Tichém oceánu zamořenou plasty o rozloze několika států vyčistit efektivně, konkrétně hodlá tento tichomořský problém odstranit do roku 2040 z 90 procent, stojí na webu firmy.
Letos tedy již The Ocean Cleanup prezentoval třetí generaci plovoucí bariéry pro čištění oceánů. System 03 (jen s jednou nulou na rozdíl od Systemu 002) se bude při práci spoléhat i na pomoc dronů hledajících nejvíce odpadem zahuštěná místa. Firma ho vyvíjela už v průběhu provozu Systemu 002 a v současnosti se postupně chystá zařízení nahradit, resp. přestavět.