Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Temelín a České Budějovice propojí horkovod

Energetici z jaderné elektrárny Temelín mají hotových 22 kilometrů horkovodu mezi elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Stavba bude dlouhá 26 kilometrů, teplo začne dodávat do konce roku 2023.

Technici teď pracují na osmi místech, denně se na stavbě podílí asi 150 lidí. Dělníci staví u Hluboké nad Vltavou visutý most v přírodě mezi dvěma rybníky. Bude dlouhý přes 100 metrů a povede osm metrů nad terénem.

Náklady na horkovod jsou podle věstníku veřejných zakázek 1,69 miliardy Kč. Temelínské teplo by mělo pokrýt podle informací radnice 50 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí z vlastních zdrojů budějovická teplárna.

Visutý most povede mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Na most pak technici umístí horkovodní potrubí. Stavba mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný se staví i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí horkovodu umístěné přibližně metr a půl pod zemí.

Základem mostu jsou dva betonové pylony ve tvaru písmene V spojené dvěma hlavními, 113 metrů dlouhými lany. Na ně zavěsí technici 39 tun těžkou ocelovou nosnou konstrukci. Na ní umístí začátkem příštího roku horkovodní potrubí. Visuté mosty patří mezi odolné a osvědčené konstrukce. Aktuálně nejdelší, s rozpětím přes 2000 metrů, spojuje průliv Dardanely v Turecku.

ČEZ původně avizoval, že horkovod dlouhý 26 kilometrů začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má ale zhruba dva roky zpoždění, od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie – stavební a báňská.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny elektřiny, letos od začátku roku 15 TWh.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy