Poruchy attachementu jsou vývojové poruchy dítěte, kdy dítě nezažije v prvním roce života vztahovou osobu a nemá možnost si s někým vybudovat vztah. To má bohužel negativní vliv na jeho vztahy i do budoucna.
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „Projevuje se to tak, že dítě neumí budovat vztahy ani v pozdějším věku. A protože si hledá nějaké náhradní mechanismy přežití, tak se to projevuje i ve škole, a proto jsme dneska tady.“
A to byl také hlavní smysl semináře s názvem Dítě s poruchou attachementu ve školním prostředí a nastavení komunikace rodiny se školou.
Zdenka Štefanidesová, terapeutka, lektorka: „My jsme se potkali s pracovníky, kteří tu svou praxi provádějí ve školství. Mluvíme o tom, jak nabídnout podporu dětem, u kterých se projevuje porucha attachementové vazby. Česky porucha vztahových vzorců. Ty děti špatně navazují nové vztahy, neumí se o vztahy starat a neumí vztahy ukončovat běžným způsobem.“
Richard Cieslawski, speciální pedagog SŠ techniky a služeb Karviná: „Je to úžasné, takové setkání chybělo. Takto dokážeme porozumět vztahovým věcem, které se týkají emocí a chování žáků.“
Seminář Dítě s poruchou attachementu byl organizován v rámci projektu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MS kraji II.